De opmerking in dit artikel, dat het volk uit de binnenlanden van Timor nog geen leiders heeft als onze Javanen, die in den Voksraad voor hen kunnen opkomen, is juist. Dan heb ik nog niet eens onder de aandacht gebracht, hoe ge profiteerd wordt, blijkende uit het zooeven door mij voorgelezen of ficieel schrijven, waarvan de inhoud door het Legerbestuur wordt onderschreven, hoe geprofiteerd wordt van de ongunstige omstan digheden, waaronder de Timoreezen telkenjare komen, om hen in het leger te krijgen. Ook ten aanzien van de Minahassers worden ongunstige omstan digheden gebruikt om ze het land uit te krijgen. Hierover zal ik mijn eigen meening niet zeggen, ik zal citaten nemen uit een rekest, van de Perserikatan Minahassa, een rekest, dat door mijn medelid Laoh naar Holland meegenomen was, toen hij daarheen ging ais lid van de deputatie Indië Weerbaar, ter overhandiging aan den Minister van Koloniën, welke citaten luiden als volgt: dat dus door het instituut van heeren- en negorijdiensten de meest vooruitstrevende jongelieden van den gegoeden stand, van wie ondernemings- en stuwkracht verwacht kan worden, zij die aangewezen zijn in de economische ontwikkeling van het land aan de spits der gemeenschap te staan, het land uitgedreven worden, dat de heeren- en negorij-diensten mede oorzaak zijn van de geringe toename der bevolking in de Minahassa, aangezien sinds ruim een halve eeuw jaarlijks duizenden jonge krachtige mannen in den dienst bij het leger of gewapende politie een middel zien om vrijgesteld te worden van de heeren- en negorij-diensten, dat het grootste gedeelte der laatstgenoemde emigranten wel iswaar later wederom in de Minahassa terugkeert, doch meestal als physiek afgewerkte mannen, die bovendien soms venerische ziekten in het land brengen, wier sociale en economische waarde alzoo beneden het wenschelijke is gedaald, dat ook in dit geval in acht genomen moet worden het groote nadeel toegebracht aan de economische productiviteit van het volk door de onttrekking voor in den regel meer dan 12 jaren van de krachtigste elementen, dat de slechte gezondheidstoestand in de Minahassa, welke van dien aard is, dat bij de geneeskundige keuring ten behoeve der wer ving gemiddeld 40% van de jonge mannen afgekeurd moest wor den, mede toe te schrijven is aan den voortdurenden uittocht van de duizenden jonge krachtige mannen, die op deze wijze onttrok ken worden aan den plicht tot instandhouding van het ras". Deze citaten spreken voor zich zelf Ook andere gedeelten van het rekest komen nagenoeg overeen met, wat „Minahassers" in de Beweging van 15 Maart 1919 onder „Een zegen voor duizenden" geschreven heeft, een artikel, waarin ik en wellicht velen met mij een klemmend betoog gevonden hebben voor het stopzetten van de werving in de Minahassa. Werscht U, Mijnheer de Voorzitter, dat ik het artikel voorlees teneinde het te laten opnemen in de Handelingen? Het artikel is iedereen bekend! 681

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 143