bij de korpsen. Krachtig trekt Majoor van der Mieden te velde tegen het toekennen van het recht van liegen aan den overtreder tegenover zijn chef, zooals dat bestaat tegenover den burgerrechter. Wij bevelen het artikel van Majoor van der Mieden ter lezing zeer aan. De Heer Laupman behandelt het afsluitingsvuur. Ten slotte de gewone rubrieken. Mavors, No. 4, Mei 1919. Res.-Eerste-Luitenant Ente, Inspecteur der Nederl. spoorwegen, behandelt het onbruikbaar maken van telegrafische en telefonische verbindingen. Kapitein de Gelder bespreekt de oorzaken van valsche en on volledige berichten in oorlogstijd en de middelen tot verbetering, toegelicht door voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis. Kapitein Sluys bespreekt de reorganisatie van het Ned. leger naar aanleiding van een rede, welke de bekende Kolonel Fabius daarover te 's-Gravenhage gehouden heeft. Hoewel het verslag van die rede waarschijnlijk niet in ieders bereik is, wordt de bijdrage van den Heer Sluys zeer ter lezing aanbevolen, daar zij veel bevat, dat de aandacht verdient. Niet zonder reden betoogt Schr., dat het bijbrengen van de vereischte technische vaardigheid in het wapen- bedrijf en niet opvoeden in algemeenen zin hoofdzaak bij het verblijf onder de wapens is. Verder blijkt de Heer Sluys een tegenstander van opvoeren van het reclamerecht en van den militairen groet te zijn. In een naschrift volgen eenige opmerkingen van den Kolonel Fabius, waaruit wij o. a. het volgende met veel instemming aanhalen: „Ik wensch geen eenzijdige achter gesloten deuren theorieën over „vaderlandsliefde, weerbaarheid, enz., van die ziellooze lesjesopzeg- „gerij door onbevoegden, van die uitwendige insmeeringen, maar „ik wensch die groote vraagstukken te doen behandelen naar de „mate van ontwikkeling der hoorders door bevoegden. „Wat binnenskamers verkondigd wordt, moet in het openbaar „verdedigd kunnen worden tegenover iedereen. „De grondslagen, waarop onze weermacht moet berusten, zijn „zoo sterk, dat ze niet in een debat kunnen worden weggenomen. „Zij kunnen alleen in het geheim worden ondermijnd. Daarom die- „nen op alle vergaderingen van tegenstanders, of van verkapte tegen standers, officieren die grondslagen wetenschappelijk te verdedigen." Wat betreft het opvoeren van het reclamerecht, blijkt Kolonel Fabius van een tegenovergestelde meening als Kapitein Sluys te zijn, terwijl hij het beginsel van den groet mooi acht, zonder daarom alle toepassingen daarvan te willen verdedigen. Kapitein de Bas waagt zich aan een ontwerp-beschrijving van uniformen en tenuen. Onder de rubriek „Uit de Pers" komt voor een samenvatting van een artikel van Generaal Snijders in „Ons Leger" over het be kende verslag van de z g, Legercommissie, waaruit blijkt, dat deze 725

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 187