fanterie. Dat geeft hun een houvast voor de opsporing van gege vens, welke de artillerie behoeft voor de doeltreffende volvoering van hare opdracht. In dit verband valt nog op te merken, dat het geluid van mitrail- leurvuur zich zeer kenmerkend onderscheidt van het gewone ge weervuur. De verbindingsorganen zullen dus goed doen aan dat feit de vereischte aandacht te schenken. Onderkent het gehoor het schieten van. een mitrailleur, dan behoort het tot de taak van die patrouilles de plaats, van waar het geluid komt, uit te vorschen. Dat de infanterie in de gevechtslinie haar daarbij goede aanwij zingen kan geven, spreekt vanzelf Hoe het contact tusschen de verbindingsorganen en de gevechtslinie der infanterie in de werke- heid zal moeten zijn, hangt geheel van de omstandigheden af. Eigen oordeel en vindingrijkheid zullen hier, evenals in andere zaken op het gevechtsveld, den weg moeten wijzen In het hierboven onder 3 vermelde Duitsche voorschrift wordt aan de verbindingsorganen o a. uitdrukkelijk ten taak gesteld, de artillerie tijdig in te lichten omtrent wijzigingen in de opstelling van de eigen infanterie, ten einde te voorkomen, dat op eigen troepen zou worden geschoten. Onder die wijzigingen moet uiteraard ook worden verstaan het door de eigen infanterie ondernemen van den stormloop. In zijn reeds eerder aangehaald artikel over de hier besproken samenwerking sprak ik de meening uit, dat ook hier het gehoor nuttige aanwijzingen zou kunnen putten uit het vaststaande, al thans voor wat den veldoorlog betreft, nog nimmer weerspro ken feit, dat de storm van de infanterie onmiddellijk wordt voorafgegaan door een, uiteraard vrij korte, periode, waarin van weerszijden tenminste, wanneer de vijand tot het laatste stand houdt het geweer- en mitrailleurvuur den hoogsten graad van hevigheid bereikt Het valt dan ook niet te ontkennen, dat deze buitengewone hevigheid van het vuren, in verband met andere gegevens, bijzondere beteekenis heeft. Echter niét als aankondiging van het juiste tijdstip, waarop de storm zal worden ondernomen in het midden gelaten of het mogelijk zou zijn een dergelijk tijdstip met eenige juistheid vast te stellen maar wèl als aanwijzing, dat zeer spoedig iets staat te gebeuren, dat een ingrijpende wijziging in de opstelling zoowel van de eigen als van de vijandelijke infan- Niet te vergeten intusschen, dat de verdediger deze vuurwapens bij voorkeur eerst aan het gevecht zal doen deelnemen, wanneer de aan valler tot stormafstand is genaderd. 742

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 204