De officier en de paedagogische studie. Naast de vele wetenschappelijk mi litaire cursussen moeten de officieren gedwongen worden deel te nemen aan cursussen, waarop het sociale, politieke en economische leven be handeld wordt, waarop lessen in pae- dagogie gegeven worden, en waar door zij op de hoogte blijven van allerlei stroomingen om de volksziel te leeren kennen. De officier moet opgeleid worden tot volksleider en niet tot boekengeleerde". (Kapitein van .Nijnatten, Militaire Spectator,. Maart 1919). In den laatsten tijd gaan vele stemmen op, die aandringen op eene verbetering van de opleiding der officieren, vooral in Holland. Reeds lang zijn de oogen opengegaan en zien velen in, dat de tegen woordige opleiding minder geschikt is om tot officier-opvoeder voor te bereiden; dat het noodzakelijk is om studie van de op voedingsleer en opleiding van den soldaat in het leerplan van onze militaire onderwijsinrichtingen op te nemen. Nochtans zijn er ook, o.a. de heer K., die niets voelen voor paedagogie, noch voor psy chologie. (Zie 1. M. T., juni 1919: „De opleiding aan de K. M. A.")„ De Heer K. zegt o. m. het volgende: „Het is waar, dat de K. M. A. lange, lange jaren het Indische leger „voorzien heeft van tal van goede officieren en daaronder velen,, „waarop het leger met trots kan wijzen. Neen, de Academie was „zoo slecht niet,Maar, de tijden veranderden, en hoewel „de Academie ook wel mee veranderde, was het tempo, waarin ze „met haar tijd meeging, van dien aard, dat ze ten achter geraakte. „Ze was ten laatste dan ook werkelijk ietwat verouderd. Niemand „was daarvan meer overtuigd, dan het korps leeraren. Maar het is „niet gemakkelijk een militaire instelling grondig veranderd te krijgen 1 „Dat weten wij allemaal wel". 745

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 207