draagt in Duitschiaad 0,46 in Frankrijk 0,63 (1) en in Nederland 0,41 Op vergaderingen van lnlandsche vereenigingen is eigenlijk nooit op deze geringe getallen gewezen, 't zij, dat zulks met opzet nage laten werd, t zij, dat de sprekers verzuimd hadden de memorie van toelichting behoorlijk te bestudeeren en tegenspraak bleef uit. Overi gens make men zich niet te veel illusies over den invloed van besprekingen als boven bedoeld op den tegenstand, dien verschillende S. I.-afd'eelingen vertoonen. Er zijn nu eenmaal menschen op de wereld, waarmede geen land te bezeilen is, maar er zijn ook tal van anderen ook in dit land met wie te praten valt. De reeds genoemde nota van den Heer van Hinloopen Labberton bepleit een weermacht, welke zoo dicht mogelijk het ideaal van een volksleger moet naderen en als zoodanig schijnt dit lid het Zwitsersche stelsel te beschouwen. Ter nadere toelichting laat hij volgen, wat hij als essentieele kenmerken beschouwt, n.I. 1°. Geen kazerneering doch instructie door beroeps-instructeurs ter plaatse, waar de weerplichtigen gevestigd zijn, op zoodanige tijdstippen als aan hun geregelde werkzaamheden het minst over last aandoet. Korte oefentijden, doch jaar in jaar uit herhaald. Deelname aan manoeuvres en huisvesting tijdens de manoeuvres in permanente kampementen. 2°. Aankweeking van ksatriya eigenschappen in den schooltijd der intelligentia en opleiding der intellectueelen tot kader door de daarvoor geschikt blijkende jongelieden na het verlaten der mid delbare vakscholen (kweek- en opleidingsscholen) een jaar in kader-internaten in opleiding te nemen. 3°. Uitkeering van behoorlijk daggeld aan de weerplichtigen op de oefeningen. 4°. Bij de instelling van weermachtseenheden zooveel mogelijk re kening houden met historisch gegroeide volksgroepen, met bestaande dynastieke tradities enz. Waar deze ontbreken zoodanige eenheden op strategisch-economische basis in het leven roepen (militaire spoorwegdesa's; systeem Holle). 5o. Het actief deelnemen aan de weermacht-vorming tot een voor recht maken, met individueele vrijstelling of vrijlating van al wie om physieke of psychische redenen viijstelling blijkt te wenschen (phy- sieke ongeschiktheid, staatkundige onwil of gemoedsbezwaren Zij, die met het Zwitsersche legerstelsel bekend zijn, weten heel goed, dat de meeste der bovengenoemde desiderata in Zwitserland (1) Deze cijfers hebben betrekking op de periode vóór den oorlog. 761

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 223