heden der compagnie niet naar behooren kunnen leiden, noch con troleeren, en dat is wederom juist. Er wordt op gewezen, dat de officieren zich onmogelijk aansprakelijk kunnen stellen (men denke ook aan het tekort aan officieren en kader) voor de geoefendheid van den troep en het richtige beheer der on derdeden in hun geheelen omvang, en dat is ten derden male juist. Maar al die nadeelen zijn niets, vergeleken bij de verslapping van de krijgstucht, welke het gevolg is van de afwezigheid der officieren bij den dienst en in hunne compagnie. Of heeft men de officieren niet meer noodig? Allereerst, de niet te stuiten stroom strafzaken wekt bij den min der ontwikkelden fuselier den indruk, alsof de officieren er slechts zijn om misdrijvers en overtreders te zoeken, en zoo neemt het onrechtmatige en ongerechtvaardigde wantrouwen tegen het offi cierskorps hand over hand toe. De officieren voelen dit diep. En bovendien, hoe is het mogelijk, dat een officier de animo voor zijn vak blijft behouden, wanneer hij letterlijk niet anders doet dan zaakjesuit te zoeken, of op te knappen. Er zijn officieren, die zich gaandeweg beul gaan voelen. Dat is niet de roeping van den officier, wel om zaakjeste voorkomen. Maar dit is onmogelijk, want er zijn geene officieren, ze zijn in onderzoek Er is geen toezicht, er wordt slecht dienst gedaan, de krijgstucht gaat te loor, er wordt geknoeid, omdat er geene controle is, de „zaakjes" stapelen zich op; voor het onderzoek van disciplinaire vergrijpen komt men tijd te kort, toch moet men straffen, veel straffen zelfs. Het is een door en door treurige toestand. Geeft de officieren aan den troep terug. Het kan niet langer zoo! Juni 1919. H. J. Flothuis, Kapitein der Infanterie. naschrift. Ende desespereert niet. Vooropgesteld worde, dat de hoofdstrekking van mijn betoog was, dat de geest in de verschillende lagen van het leger, weliswaar niet overal zooals gewenscht, nochtans niet verontrustend genoemd kan 774

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 236