Gaat dit bij eene bespreking, waar controle nog wel eens ontbreekt, dikwijls goed; wanneer de afdeeling der tegenpartij anders rappor teert, dan treedt de fout aan het licht. Het gevolg hiervan is, dat reeds spoedig minder juiste mededeelingen, gekozen uit vrees of schaamte, allengs verminderden of verdwenen. Ten slotte krijgt de c.ct. door de samenvoeging der détailrapporten een goed beeld van de oefening; laat hij de officieren hierin deelen, dan valt uit zulk een oefening door onderlinge gedachtenwisseling van den c. ct. met zijne officieren veel nut te trekken. Bij voorpostendiensten, regelde ik den tijd, waarop ik de veldwachtrapporten wilde ontvangen. Als regel duurt het uitzetten van veldwachten te langmen raakt niet uitgeput in het zoeken van het „betere", dat nog altijd zulk een gevaarlijke erfvijand is van het goede. Beperkt men den tijd door spoedig een rapport te eischen, dan wordt de veldwachtcommandant gedwongen om snel de veiligheidsmaatregelen te nemen, terwijl hij routine krijgt om zijn rapport eenvoudig en duidelijk in beeld te brengen. Daarover later 1 Voor het welslagen van de uitvoering der oefening is het gewenscht, dat men het verloop ervan niet bespoedigt om vlug thuis te zijn, want dit schaadt het nut der oefening en het prestige, wat betreft den ernst van den c.ct. Aan de oefening moet men alle recht laten wedervaren, of men doet beter thuis te blijven. Als de c.ct. evenwel zijne oefening goed heeft overdacht, afstanden heeft nagemeten, urén berekend en dan nog een veiligheidscoëfficiënt toepast voor eventueel tijdverlies, dan heeft hij het in de hand om tijdig thuis te zijn. Wordt het, naar vermoed wordt, wat Iaat, waarschuw dan den menagemeester en laat het eten later opscheppen. De leider der oefening moet zich onthouden van bemoeienis met de maatregelen der deelnemers; ieder commandant moet zijn last ten volle zelfstandig uitvoeren. De leider grijpe eerst in, als de oe fening dreigt te mislukken, maar toch moet hij zich daarbij nog beperken tot een aanwijzing, die het afdwalen weer corrigeert naar den juisten weg. De bemoeizucht, welke in onzen troep in al zijne geledingen zulke enorme afmetingen heeft aangenomen, is fataal voor de zelfstandigheid der ondercommandanten. Laat hen bij vredesoefeningen een fout maken, maar laat hen de maatrege len zelf tot uitvoering brengen; een fout is leerzaam en te herstel len, een geschokte zelfstandigheid ontaardt in weifelen, wankel moedigheid en onzekerheid. Ik noemde het bemoeizucht, beter ware het als betweterij te qualificeeren; ik zelf heb te veel gezucht on der dit beter weten, onder dit de onpas ingrijpen in eigen hande- 565

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 23