ging en behandeling der soldaten. En voorts zullen cursussen wor den gehouden voor de opleiding van soldaat tot kommandant. Om het animo aan te wakkeren kregen alle kazernes andere namen; de Keizer Frans Josef kazerne werd herdoopt in Marxkazerne, de Keizer Karei kazerne in Bebelkazerne, de Aartshertog Josef en Albrecht kazerne in Lenin en Trotzky kazerne, de Aartshertog Ferdinand en Palffy kazerne in Liebknecht en Rosa Luxemburg kazer ne Niets mocht blijven bestaan, wat aan het oude regime herinnerde. Zoolang dit leger alleen tegen weerlooze burgers behoefde te strijden ging alles goed, hoewel de gewezen officieren en onder officieren, en zelf oud-soldaten, die dienst hadden genomen, het er over eens waren, dat het eigenlijk niets was dan een ongedis ciplineerde bende, die voor de veiligheid in den staat het grootste oevaar opleverde. En dat daarmede geen vijand kon worden be streden, zag ook de regeering al heel spoedig in Zonder zich om alle mooie beginselen van gelijkheid te bekom meren, verordende zij plots op den 9en April, dat alle vroegere actieve officieren van het Hongaarsche leger in het roode leger moesten dienen, en dat zij, die dit bevel niet nakwamen, voor de revolutionaire rechtbank zouden worden gedaagd; een week later, dat alie vroegere soldaten weer onder de wapens moesten komen. Uit angst, dat deelen van het leger aan een tegenrevolutie zouden deelnemen werden de arbeiders der munitie-, ijzer-, en machinefa brieken in Boedapest, die voor het leger aan het werk waren ge houden in regimenten ingedeeld, bewapend en geoefend, om in zoo een geval als reserve, ter bescherming der sowjet legeering, dienst te kunnen doen. De op den 23en Maart reeds aanzienlijk verhoogde soldij, werd oo den 24en April nagenoeg verdubbeld en op den 4en Mei werd bepaald, dat de soldaat behalve die soldij nog zijn vroeger loon als arbeider zou krijgen, waardoor hij in t geheel meer aan 35,C0D kronen 's jaars ontvangt. Op den 3en Mei werd de algemeene mo bilisatie van alle mannen van 18 tot en met 45 jaren verordend, en bevolen, dat alle invalide officieren zich nogmaals aan een genees kundig onderzoek moesten onderwerpen. En op den 9en Mei werd de hèele dwaze inrichting van het leger opgeheven, de vertrou welingen der soldaten afgeschaft en aan de officieren precies de zelfde disciplinaire macht gegeven, als zij in het vroegere leger hadden De militaire rechtbanken, waarin uitsluitend soldaten zit ting hadden, werden afgeschaft en voorgeschreven, dat de discipli naire macht uitsluitend bij den kommandant berust. In deze Y£r°r~ deninc is o.a. bepaald, dat de kommandant bij weerspannigheid het recht heeft den schuldige onmiddellijk gevangen te laten n men, ingeval van nood ook van zijn vuurwapen gebruik te maken. Voor den vijand heeft hij te allen tijde het recht laffe vluchtende of weer- spanninge soldaten neer te schieten of daartoe aan een zijner on dergeschikten het bevel te geven. Dat de officieren ook weer in het bezit hunner rangteekens kwamen, spreekt van zelf; zij dragen thans echter geen sterretjes op den kraag, doch een aantal roode en gele strepen op de mouw. 783

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 245