Zoo is dan van de door de communisten ontworpen organisatie, die voor de soldaten zoo aanlokkelijk was, niets overgebleven, en het meerendeel der soldaten zou, zoo het kon, het roode leger het liefst den rug toekeeren. Desertie wordt thans evenwel gelijk vroe ger met den dood gestraft, en op lafheid voor den vijand staat de zelfde straf, zoodat het proletariaat in den communistischen staat nu op precies dezelfde wijze wordt gedwongen tegen den vijand op te rukken als de soldaat in elk ander leger. Dat deze reorganisatie doeltreffend was, is niet te ontkennen, en daaraan is dan ook het behaalde succes van het roode leger te danken. De stemming onder de roode soldaten is daarentegen veel slechter dan voorheen, daar zij inzien, dat zij door de communis tische leiders zijn misleid. Krijgsraadgruicelen. Dat ook in de Vereenigde Staten van Amerika, een land, dat ons altijd als bij uitstek democratisch afgeschilderd wordt, al niet goud is, wat er blinkt, blijkt uit het hieronder volgende uitknipsel uit de N. Rott. C. Mail-Editie van 11 Juni. Terwijl Oom Sam thans bij uitstek als kampioen voor gerechtig heid bekend staat, wekt het temeer in dit land van vooruitgang verbazing, bekend te worden met het bestaan van een Krijgsraad- rechtspraak, welke terecht hevige ergernis verwekt. Een paar Amerikaansche officieren, die uw medewerker daarover ondervroeg, verklaarden o.mdat het hier bestaande, verouderde, militaire straf rechtstelsel behoort tot dezelfde oude nalatenschap van John Buil, welke b.v. ook het ondoelmatige maten- en gewichtenstelsel inhoudt. Op de nadere vraag, of zij geloofden, dat middelerwijl Engeland's krijgsraadrechtspraak het zonder hervormingen kon hebben gesteld, bleef het tweetal een antwoord schuldig. Yankees geven ongaarne toe, dat hun Angelsaksische verwanten der Oude Wereld hen heb ben achter gelaten. Al moge de oorlog veel ellende hebben teweeggebracht, als voor deden van bijkomenden aard aanvaarde men het leggen van den vinger op vele wondeplekken, die bij het niet verstoren van den vrede op den duur tot inwendige verbloedingen aanleiding zouden zijn blijven geven. Bovenal bestond hiertoe gelegenheid, zoolang Oom Sam's uitsluitend staande weermacht dienstnemenden om vatte van het eigenaardige slag, dat uit legers, samengesteld uit persoonlijk dienstplichtigen, is verdwenen. Wat voor indruk wekt het, wanneer een krijgsraad in de Ver eenigde Staten een nauwelijks meerderjarigen zwakzinnige, die nim mer voor den militairen dienst had mogen zijn goedgekeurd, ver oordeelt tot 99 jaren (zegge méér dan iemand van dien leeftijd nog aan levensduur rest!) dwangarbeid wegens overschrijding van ver lof en herhaalde ontsnapping aan zijn bewakers! Er is bitter mee gespot. Doch is 't niet ellendig? 784

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 246