Het onderhoud der kazernes of militaire barakken moet aan de rechtstreeksche bemoeienissen der genie onttrokken worden, opdat kleine ongeriefelijkheden, welke dikwijls veel last kunnen veroorza ken, onmiddellijk kunnen worden hersteld. 4. De voeding is over het algemeen goed geweest, al moet aan het eten in hooger mate aandacht worden geschonken. Ten deze had meer kunnen worden bereikt. Diefstal of verduistering van voe dingsmiddelen zijn niet zelden voorgekomen. Het door een lid dei- Commissie hieromtrent ingesteld onderzoek, waarover een bijlage bij bet verslag is gevoegd, wordt als sprekend voorbeeld genoemd. 5. Aan de klacht over het weinig aantrekkelijke en den slechten snit van het uniform ware de noodige aandacht te schenken. De soldaat behoeft niet elegant te zijn, maar hij dient zich aangenaam en behagelijk te gevoelen in zijn kleeding. Ten aanzien van het wasschen van lijfgoederen zullen betere maatregelen genomen dienen te worden. Tijdens den mobilisatietijd is de wasch een bepaalde grief geworden, waarvan het gewicht niet moet worden onderschat. Het algemeen gevolgde systeem van contracten met wasscherijen heeft niet voldaan. Hier zal decentra lisatie moeten plaats hebben. 6. De commissie wijst ook voor de overige lichamelijke verzorging op de gewenschte voldoende verbetering van nieuwe kazernes en barakkenkampen. Als de soldaat niet voldoende gevoelt voor hy giëne en reinheid, moeten hem die geleerd worden. 7. De bestendiging van het instituut der veldpredikers en aal moezeniers zal ook in normale tijden voldoen aan een behoelte, welke door velen werd gevoeld. Bij het vervullen voor hun taak zullen de veldpredikers en aalmoezeniers op de volle medewerking van alle militaire autoriteiten moeten kunnen rekenen; in dien zin, dat godsdienstoefeningen en samenkomsten als dienst dienen te worden beschouwd. Eindelijk spreekt de commissie den wensch uit, dat met de be hoefte der verschillende godsdienstige gezindten zooveel mogelijk rekening worde gehouden, o.a. Israëlieten. Voor normale omstandigheden met korten diensttijd acht de com missie een organisatie van ontwikkeling en ontspanning van geen nut en dus niet noodig. Sportoefening en verschaffing van passende lectuur zonden zeker in stand gehouden kunnen worden. 8. De verpachting van cantines is geen succes gebleken, al moet de schuld daarvan niet alleen aan de pachters worden gegeven, die in verband met de benarde tijden en omstandigheden onmogelijk alle ge wenschte artikelen tegen een lagen prijs konden beschikbaar stellen De verhouding tusschen soldij en behoefte is langzamerhand geheel verbroken ondanks de soldij-verhooging in 1918. Hierna zaEnaar het oordeel der commissie alsnog moeten worden voorzien. Daar naast moet de cantine in eigen beheer worden genomen, desnoods met burgerpersoneel. Eindelijk wijst de commissie nog op de wenschelijkheid om des- gewenscht uit 's Rijks kas voorschot aan cantines te geven voor gezellige inrichting, enz. 791

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 253