Ik weet bv., dat Prins Pakoealam hij heeft mij doen machtigen dit hier mede te deelen en de verdere prijaji's zeer gaarne de wederinstelling zouden zien als een blijk van vertrouwen, als een blijk van de verzekerdheid van de loyaliteit ten aanzien van het Ne- derlandsche gezag bij den Pakoealam. Dat zou dan op treffende wijze tot uiting kunnen komen. De zaak is ook van groot praktisch belang te achten. Nu de apanages zijn ingetrokken en er traktementen worden be taald, is het daadwerkelijk noodig voor de leden van het Vorstelijk Huis, die na de intrekking van de apanages nu in andere richtingen geen werkkring meer zien, een anderen uitweg te zoeken. Na de opheffing van het legioen hebben zich verscheidenen op de studie geworpen en met succes. Maar als wij zien, hoe Notosoeroto in Nederland zich uit liefde voor den kastrijastand heeft aangemeld voor den militairen dienst, dan blijkt wel, welk een riddergeest bij deze afstammelingen van de Pakoe-Alaman heerscht. Bij de opleiding van 's prinsen familieleden wordt van de militaire discipline groot profijt getrokken. Men moet dat niet onderschatten. De Mangkoenegaran ik heb dat kunnen constateeren op mijn reizen door zijn gebied met de Javaansche cursus studeerenden heeft in die richting een aardig bewijs hiervoor De algemeene indruk van de officieren was bv. ten aanzien van het beheer van de mantri's en de andere hoofden, dat dit zoo uit stekend geschiedde, veel beter zelfs dan in de gouvernementslanden. De oplossing van het raadsel is, dat die menschen behoord hadden tot het legioen, waarin zij officieren waren geweest, zoodat zij bij het in Mangkoenegaran heerschende capitulantenstelsel eerst deze dagen hebben moeten doormaken, voor dat zij benoemd werden. De goede invloed dezer trainning doet zich bij het civiele bestuur gevoelen. Op die gronden zou men in de Pakoe-Alaman zeer gaarne zien, dat het denkbeeld tot wederinstelling van een legioen nog niet als terzijde gesteld werd beschouwd, doch opnieuw ernstig in over- - g'ng genomen. De vergadering wordt geschorst. Vervolg in No. 10. 820

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 282