Bij den troep wordt hiermede geen rekening gehouden. Niet ieder officier is echter dezelfde; het was mij nooit onverschillig, wien ik bestemde voor gewichtige opdrachten. Compagniesoefeningen dienen om den officier op te leiden voor zijn taak, o. a. spitscommandant dat moet grondi geleerd en geoefend worden); de bataljonsoefeningen dienen voor verdere toepassing en tevens om hen een soort van bekwaamheid te laten afleggen. Bij manoeuvres moet men de werkelijkheid zoo goed mogelijk na bootsen men kiest dus den besten officier voor spitscommandant en bombardeert niet iedereen tot deze gewichtig functie. 2. een gedeelte van een compagnie, die bekend staat als een puikje. Wel is waar moet iedere compagnie puik zijn, maar vrijwel ieder korps kent er één, die een bijzondere renommée heeft, wat betreft opleiding, training, physieke kracht en discipline. A. aan beide zijden van den weg marcheeren liefst in de berm slootjes, als niet de snelheid daardoor lijdt of de spits noodeloos wordt vermoeid. Daarom ook niet in het terrein loopen bezijden den weg. Bij den troep marcheert de infanteriespits als regel onvoldoende aan de twee zijden van den marschweg. Toch is het zoo noodig; de spits is daardoor minder zichtbaar, wordt daardoor niet zóó gauw ontdekt en is daardoor in staat dikwijls verrassend te handelen. Elke tegenstander (infanterie), dien de spits ontmoet, moet zij trachten, door imponeerend op te treden, te overrompelen. Hier over straks nader. Daarom moet zij eerst laat ontdekt worden en vooral getracht worden de sterkte geheim te houden. B. goed opgesloten marcheeren, steeds gevechtsklaar. Eerst dan schieten, als er moet worden gevochten. C. De spitscommandant loopt aan het hoofd, dus voor één der twee gelederen en niet op den weg. zooals veelal gebeurt: een weg is nog altijd open terrein; dit verandert niet met de tactiek. De Ondercommandant aan den staart. De ziel van de spits (als verkenningsafdeeling) is en blijft de commandant. D. Afstand tot den voortroep kan worden gehouden, als de bewe ging van een harmonicanu eens wat meer, b.v. als open ter rein snel moet worden overschreden, dan weer wat minder, b.v. als met eenige omzichtigheid een nieuwe terreinstrook moet wor den betreden. Men zij voortvarend met oordeel-, niet roekeloos zijn; dat veroorzaakt dooden en gewonden. 845

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 309