Het is niet duidelijk, welke bedoeling ten grondslag heeft gelegen aan de opmerking, dat gewezen Inlandsche militairen in hun om geving vaak een onjuist beeld geven van den militairen dienst; ook wordt hare strekking niet begrepen. Ongetwijfeld zullen de wegens wangedrag uit het leger verwijderden uit den aard der zaak geen getrouw beeld van den militairen dienst geven; evenmin is dit te verwachten van het vrij aanzienlijk aantal deserteurs. Maar daarnevens telt de inheemsche maatschappij een groot aantal gepensionneerde en gegageerde militairen, van wie het mij bij ervaring en uit mededeelingen van bestuursambtenaren en particulieren bekend is, dat zij zich over het algemeen zeer gunstig onderscheiden door levenswijze en gedrag. Tijdsbesparing noopt mij het verlangen om U dien; angaande enkele sterk sprekende voor beelden uit eigen ervaring mede te deelen te bedwingen. In antwoord op de vraag, of de Regeering nog gevolg denkt te geven aan het in de 2e gewone zitting 19i8— 1^19 door den heer Cramer geuite verlangen, om een gemengde commissie in testellen tot een onderzoek naar de legertoestanden, kan worden medegedeeld, dat, indien de noodzakelijkheid of zelfs de wenschelijkheid van dien maatregel mocht blijken, de Regeering bereid zou zijn daartoe over te gaan Naar haar oordeel bestaat er echter voorshands nog geen aanleiding om in den aanduiden geest te handelen. De door enkele leden bedoelde straf van „liggen zonder stroozak", waarvan de afschaffing werd bepleit, bestaat zoomin in de militaire strafgevangenis als elders. Vermoedelijk wordt hier gedoeld op de voorschriften betreffende het ondergaan van sommige disciplinaire vrijheidsstraffen, waarbij inderdaad het gebruikmaken van den stroo zak is ontzegd aan de militairen (onderofficieren uitgezonderd), aan wie overigens dat voorwerp ten gebruike is afgestaan. Deze voorschriften gelden voor het geheele leger en wanneer men in aanmerking neemt, dat alle militairen zonder onderscheid bij meerdaagsche oefeningen en in het algemeen bij diensten buiten het garnizoen en op wacht den stroozak moeten ontberen, dan kan er geen steekhoudend motief worden aangevoerd voor de aanbevolen bevoorrechting van de zwaargestraften (alleen op dezen is het voor schrift van toepassing, boven hunne dienst doende kameraden). Ove rigens houden de bepalingen rekening met de noodzakelijke eischen voor de rust en den gezondheidstoestand van de gestraften, hetgeen kan blijken uit het voorschrift, dat de arrestkamers van britsen moeten zijn voorzien en de menschen gedurende den straftijd de beschikking houden over een hoofdkussen en naar omstandigheden ook over een sprei en/of een hangklamboe. Zooals reeds uit de schriftelijke beantwoording van de overige aangaande de militaire strafgevangenis gestelde vragen kan zijn gebleken, komt het verstrekken van ondeugdelijk voedsel daar even min voor als elders. Wel kan onder de als bijspijs verstrekte conserven eens een minder deugdelijk blik zijn voorgekomen, dat niet dadelijk door een ander kon worden vervangen, maar dat is een euvel, dat zelfs de meest zorgvuldige huisvrouw niet altijd heeft kunnen ontgaan, vooral niet in de laatstverloopen jaren. De klachten in de gevangenis «64

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 328