Deze loods en hare omgeving werden, voordat zij in gebruik wer den genomen, door den afdeelingscommandant en den chef van het hospitaal te Semarang in oogenschouw genomen. Bij dit onderzoek werd bevonden, dat de loods, hoewel niet ab soluut vrij van lekkages, overigens ruim, luchtig en in goede con ditie was en dat hare ligging gelegenheid schonk badkamers en privaten boven stroomend water te plaatsen. Drinkwater kon van de fabriek in tanks worden verkregen. De administrateur van de onderneming bood aan de loods zoo geriefelijk mogelijk in te richten en de omgeving schoon te maken. Het eenige, waar weinig aan te veranderen viel, was een vóór de loods gelegen diep ravijn, dat geleidelijk wordt opgevuld met de slakken, welke overblijven na de uitpersing van het riet. Deze slakken verspreiden inderdaad een minder aangename lucht, waarvan de bewoners van de loods, of die van de fabriekswoningen hinder hadden, naar gelang van de richting van den wind. Daar dit bezwaar uit een gezondheidsoogpunt echter niet over wegend werd geacht, het logies overigens goed was, werd in die loods tijdelijk een halve compagnie gelegerd, de andere helft der com pagnie werd ondergebracht onder tijdelijke afdaken. Bij een op mijn last door den nieuw opgetreden afdeelingscom mandant op 21 Juni j.l. gehouden inspectie bleek, dat de troep overal zeer goed en ruim gehuisvest was; dat de zindelijkheid nergens te wenschen overliet en dat alleen te Rendeng werd geklaagd over de kwalijkriekende slakken Daar intusschen de nieuwe barak op het stationsemplacement na genoeg gereed was gekomen, werd de overbrenging van den troep van Rendeng naar dat emplacement op den 24sten Juni bevolen. Uit den aard der zaak hebben de patrouilleeringen in Koedoes plaats in overleg met den assistent-resident. In den aanvang werden die patrouilles begeleid door gewone of desa-politie. Nadat de administrateur der fabriek zich bij den be stuursambtenaar had beklaagd, dat deze wijze van patrouilleeren geen doel trof, omdat de politie uit onkunde of met opzet de patrouilles steeds bracht op plaatsen, waar ze niet wezen moesten, stond de assistent-resident toe, dat behalve zijn personeel ook wakers der fabriek de patrouilles als gidsen zouden vergezellen. Natuurlijk geschiedt de aanwijzing dier gidsen door de adminis- teurs, in wier ressort de patrouille zich moet bewegen. Sedert laatstbedoelde regeling in werking is getreden, zijn diefstallen van veldgewassen van eenige beteekenis niet meer voorgekomen. Alvorens dan over te gaan, mijne heeren, tot beantwoording van de vragen, die bij het mondeling debat gesteld zijn, moet ik in de eerste plaats mijn erkentelijkheid betuigen tegenover de heeren, die hebben doen blijken in meerdere opzichten met miin werk en de wijze, waarop het gedaan is, in te stemmen. Het heeft mij goed gedaan om zoo iets van verschillende leden te hooren, want ik moet eerlijk zeggen, dat toen ik die schriftelijke vragenlijst ontving met opgaven van tempo doeloe en andere vragen, waar ik misschien ten onrechte een niet verscholen wantrouwen in meende te zien, ja toen zakte de opgewektheid, waarmee ik hier naar toe zou gaan, wel een beetje. 870

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 334