om een dronken man aan te grijpen of op te brengen. Daarvoor moeten altijd personen gebezigd worden van denzelfden of van Jageren rang. Over het sluiten in de boeien heb ik al gesproken in de Memorie van Antwoord en daaruit hebben de heeren ontwaard, dat het sluiten in de boeien volstrekt niet voor de gevangenis alleen geldt, maar voor het geheele leger. Enkele disciplinaire straffen, die opgelegd worden, kunnen onder bepaalde omstandigheden gepaard gaan met „om den anderen dag het sluiten in de de boeien" en/of „om den anderen dag water en rijst". Ik voor mij ben geen voorstander van het sluiten in de boeien en dat kan, wat mij betreft, wel vervallen. Ik heb het voorstel daartoe niet gedaan, omdat, zoodra de nieuwe tuchtwetten hier in werking treden, alle disciplinaire straffen ge wijzigd worden en ook het sluiten in de boeien vervalt. Over het ontslag van militairen behoef ik ook niet veel meer te zeggen. Zooals in de Memorie van Antwoord is aangegeven wordt een bepaling opgenomen in de verbandacte, die mij het recht geeft om den man te ontslaan ook tegen zijn zin. Den laatsten tijd zijn bij herhaling menschen ontslagen met hun instemming, maar ook zijn er nog enkele categorieën, die ik zelfs op die wijze niet kan ontslaan op grond van hun verbandacte en daarin wordt wijziging gebracht. Alleen wil ik er de aandacht op vestigen, dat het ontslag bij slecht gedrag een wapen is, dat zich tegen mij kan keeren in dien zin, dat opzettelijk slecht gedrag zal worden aangegrepen als middel tot ontslag. De heer Stokvis: Men kan eerst straffen. De heer Van Rietschoten, Commandant van het Leger en Hoofd van het Departement van Oorlog: Het feit blijft hetzelfde. Als de n;an zich gedurende eenigen tijd slecht gaat gediagen om ont slagen te worden, is de opgelegde straf voor den man middel geworden. Zonder bezwaar kan ik wel een man, die zich doorloopend slecht gedraagt, uit het leger verwijderen, maar bedenkelijk wordt het, als ik door de bepalingen steeds toe te passen, tot slecht gedrag opwek. En dat moet ook voorkomen worden, niet waar? U hebt verder gesproken over het afzonderlijk opsluiten in de militaire strafgevangenis van officieren. U heeft zich, naar ik meen, een eenigszins verkeerde voorstelling gemaakt van de menschen, die in de militaire strafgevangenis ver blijf houden. In de militaire strafgevangenis verblijven niet bepaalde misdadigers. Allen, die in de militaire strafgevangenis verblijf hou den, zijn militairen en blijven militairen. Menschen, die een bepaal de misdaad hebben begaan, worden vervallen verklaard van den militairen stand en komen nimmer in de militaire strafgevangenis. In de strafgevangenis komen dus soldaten, korporaals, onderofficieren van eiken rang en ook officieren en deze menschen hebben na hun ontslag uit de gevangenis weer gezag, dat zij moeten handhaven, ook tegenover hun ex-medegevangenen en vandaar, dat algeheele gelijk stelling in een militaire strafgevangenis absoluut onmogelijk is. 875

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 339