recht te zetten. U hebt medegedeeld, dat de Regeering had toege geven, dat het bericht in de Soldaten-courant over de Haaneneen ander bericht in de Soldaten-courant getiteld, hoe men zieke mili tairen behandelt, geheel juist waren U hebt later gezegd, van het bericht over de Haan, dat het in hoofdzaak, op enkele punten na, juist was. De heer Cramer: Ik geloof dat U zich vergist. Ik heb het voorgelezen uit de Memorie van Antwoord. In hoofdzaak op en kele punten na juist. De heer Van Rietschoten, Commandant van het Leger en Hoofd van het Departement van Oorlog: Ja later, maar Uw eerste opmerking luidde anders; daarom vestig ik er even de aandacht op. U hebt mij verder gevraagd, cf aan de leden van het hoofdbe stuur van di n Soldatenbond mededeeling is gedaan, welke beginselen in hun statuten de Regeering gewijzigd zou willen z en en verder heeft U mij gevraagd, onder welke voorwaarden die nienschen kunnen komen tot erkenning van dien bond De bedoelde mededeeling daarvan is niet gedaan, omdat de leden van het hoofdbestuur eenvoudig onbekend zijn. Ik kan alleen zeggen, dat de leden, die het hoofdbestuur vroeger uitmaakten, volgens inlichtingen, die ik ontvangen heb, allen voor den bond hebben bedankt. Mededeeling aan die personen kon dan ook op grond hiervan niet geschieden. De eenige weg, die bewandeld kan worden, is n. m. o. deze, dat het nieuwe hoofdbestuur zich bekend maakt en zich wendt tot de Regeering met het verzoek om beschikking op het request. En dan verneemt het vanzelf, welke eischen aan de statuten gesteld worden. Mijn voorwaard n omtrent den bond heb ik meermalen gezegd. Wanneer die bond zich vormt tot een zuiveren vakbond op dezelfde wijze als de officieren- en onderofficierenbond, dan zal ik dien bond geen bezwaren in den weg leggen. Maar wel, als het een bond wordt, waarin het hoofdbestuur niets te zeggen heeft, zooals tot dusver herhaaldelijk het geval is geweest zoo sterk zelfs, dat wil ik ook even vermelden, dat het hoofdbestuur van den bond meer malen niet bekend was met artikelen in de Soldaten-courant, doch welke daarin voleens mededeeling der betrokkenen zelf niettemin uit naam van het bestuur daarin waren opgenomen. U hebt gevraagd, of demonstraties van militairen al of niet toege staan zijn Ik vind het eenigszins moeilijk daarop te antwoorden, want onder demonstraties kan men zooveel begrijpen. Maar ik wil U toch mijn standpunt volkorpen duidelijk maken door mede te deelen, dat elke verzameling van militairen met het oogmerk om gezamenlijk te klagen, om als het ware pressie uit te oefenen, verboden is Evenzoo is elke samenscholing of elke samenspanning of hoe men het noemen wil, elke vereeniging van militairen om op die wijze gezamenlijk hun ontevrederheid te kennen te geven over maatregelen of handelingen van hoogergeplaatsen evenzeer strafbaar. Individueele handelingen van mannen, die klachten voorbrengen, zijn nooit strafbaar, tenzij de klacht geheel uit de lucht is gegrepen of zij op onbehoorlijke wijze wordt ingebracht. 888

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 352