Verder moet ik er op wijzen, dat deze moeilijkheden uitsluitend zijn voortgevloeid uit het feit, dat men van bestuurswege aan de militairen boven hun eigenlijke taak, welke uitsluitend bestond om te waken tegen diefstal van veldgewassen, tevens andere poliboneele functiën heeft opgedragen met name het toezicht op het voeren van licht bij nacht, op de werkzaamheid van grobakvoerders en dergelijke meer Daarom heb ik er bij de besprekingen met de ver schillende bestuursambtenaren dadelijk op g wezen, dat zij bij het opdragen van dergelijke functiën, waar ik voor mijn persoon toen niet direct bezwaar tegen had, toch wel moesten bedenken, dat, waar militairen worden opgeleid om te doen, wat hun wordt opge dragen en dus de bevelen gehoorzamen, zooals ze hen gegeven worden, zij geen klepperman of geen visscher vrijlaten, als hun is medegedeeld, dat een ieder des nachts met licht moet loopen. Als zij een opdracht krijgen om menschen, die na gezeiten tijd zoneter licht loopen op te brengen, dat zij dan ook alles, wat op den open baren weg zonder licht loopt, zullen opbrengen. De heer Rivai: Natuurlijk. De heer Van Rietschoten, Commandant van het Leger en Hoofd van het Departement van OorlogIk heb hier de ambtenaren aanvankelijk alleen op gewezen, doch bij nader inzien is het mij beter voorgekomen, ook voor den naam van den troep, die inderdaad door den getroffen maatregel door het vo k gevreesd werd, en nog te meer, waar ik meende te mogen betwijfelen, of aan die politio- neele voorschriften te voren wel streng de hand werd gelouden, den raad te geven om de troepen, buiten hun eigenlijke taak, geen andere functiën op te dragen. De ona ngenaamheden. welke uit den maatregel zijn voo tgekomen, werden door de bevolking uiteraard niet geweten aan degenen, die het bevel uitvaardigen, maar wel aan de uitvoerders en aangezien ik dit- bij nader inzien begreep, heb ik de Regeering voorgesteld om den Resident bepaaldelijk in overweging te geven den militairen geen andere taak op te leggen, dan te waken tegen het steien van veldgewassen. Sedert dien is dan ook in dien zin beslist. De heer Cramer: Was het bestuur in de afdeeling Kediri ook voor dien maatregel? De hee Van R i et sc hote n, Commandant van het Leger en Hoofd van het Departement van Oorlog: Daar hebben wij ons niet in te verdiepen, ik wil daar dadelijk op terugkomen Wanneer het hoofd van het gewest, na behoorlijke overwegingen na de ambtt naren ge hoord te hebben, een maatregel noodigacht dan heeft een or derge- schikte achteraf nooit te zeggen, ik was het daarmee niet eens. Dan heeft hij zich te verzetten op het oogenblik zelf. maar achteraf buiten zijn chef om niet. Hij blijft de verantwoordelijkheio dragen wanneer hij dus bezwaren heeft van zoo overwegenden aard, dat hij zich niet bij een genomen beslissing kan neerleggen, dan moet hij ditopon- omwonden wijze doen weten ran zijn ch f; berust hij er ten slotte in, dan heeft hij zijn volle medewerking bij de uitvoering te verleenen. 893

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 357