groote afstanden verdeeld, dat, wilde men eischen, dat de officier den nachtdienst naar eisch controleert, hij een zoodanige legerplaats moest hebben, dat hij de troepen ten allen tijde, dus ook bij nacht kon bereiken Dat werd na een topographisch onderzoek alleen mogelijk geacht door hen te legeren ongeveer in het midden van alle verspreide detachementen, opdat zij van daar uit geregeld hun werk zouden kunnen doen. Dit nu bleek alleen mogelijk door op enkele plaatsen bedoelde pasanggrahans te benutten, maar om van op den aanvang elke daaruit mogelijk voortvloeiende onge- wenschte consequentie te voorkomen bepaalde de koionel-afdee- lingscommandant, dat naar behooren betaald zou worden voor het logies. Verder zult U ook wel weten, dat ik bij mijn verblijf in Kediri opzettelijk heb nagelaten over de dienstregeling enz te spreken met anderen buiten het bestuur, de officieren en met enkele leden van de bevolking. Thans komende tot de beantwoording van de rede van den heer Schumann moet ik in de eerste plaats een enkel woord spreken over de opmerking, dat waar het gebrek aan troepenofficieren zich zoo nijpend doet gevoelen, het bevreemding wekt, dat het Depar tement van Oorlog geheel bezet bleef. Men meende, dat de geoefend heid van den troep minder gemis aan officieren kon lijden, dan de verzorging van de stukken op het Departement van Oorlog. In de eerste plaats moet ik er de aandacht op vestigen, dat mij niet bekend is, dat er schietoefeningen zijn moeten vervallen, omdat er een tekort aan officieren bestaat. Wel weet ik, dat de troepen in Kediri en Koedoes en die, welke verkeeren onder andere omstan digheden van denzelfden aard, niet geregeld aan de schietoefeningen hebben kunnen deelnemen. Ik zou daarom gaarne willen vernemen van den heer Schumann, waar het door hem genoemde geval zich heeft voorgedaan. Verder wil ik er de aandacht op vestigen, dat het incompleet van officieren in hoofdzaak drukt op de infanterie, zoodat in hoofdzaak de infanterie daaronder lijdt en dan niet in de eerste plaats door het gebrek aan officieren, maar voornamelijk door de talrijke dien sten, die van de officieren buiten den eigenlijken troependienst wor den vereischt. De talrijke commissies, onderzoeken, piketdienst, het zitten in krijgsraden, al die zaken, die ook gedaan moeten worden en waarvan men in normale omstandigheden niet zulke ernstige gevolgen ondervindt dan thans, zijn natuurlijk oorzaak, dat het in derdaad wel eens voorgekomen is, dat binnendienst moest bevolen worden, omdat geen officieren beschikbaar waren voor den uitruk kenden dienst. Dat de geoefendheid er bepaald onder geleden zou hebben, is mi] nog niet gebleken. Zooals de heeren weten, komen nu de groote oefeningen weer aan de beurt, waarvan ik er reeds enkele heb bijgewoond, zoodat ik eerst in de najaarszitting een juist oordeel zal kunnen geven over de geoefendheid van de troepen, zooals mij die dan zal zijn gebleken en dat U waarschijnlijk dan wel als juist zult willen aannemen. 897

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 361