Bovendien komt in den toestand binnenkort verbetering, want volgens berichten uit Nederland ontvangen zullen voor de infanterie alleen voor half Ausgustus 74 reserve- officieren naar Indië vertrekken, zoodat ik na hunne aankomst de troepen op Java, aan officieren althans, kan completeeren. Daarna heeft de heer Schumann de aandacht gevestigd op de hospitaaltoestanden en hoewel hij het niet geheel op deze wijze heeft gezegd, meen ik toch te moeten opmaken uit zijn rede, dat het antwoord der Regeering omtrent de toestanden in de hospitalen en in het bijzonder, wat de verpleging betreft, hem niet geheel heeft bevredigd en hij meende, dat aan de misstanden een einde zou worden gemaakt door hoogere bezoldiging van de verpleegsters Uit den aard der zaak is dat denkbeeld ook bij mij opgekomen. Maar dat niet alleen de bezoldigingskwestie, doch ook tal van andere oorzaken in den laatsten tijd aanleiding zijn geweest, dat de verpleegsters vóór hun tijd den dienst verlieten, maar enkele uitgezonderd hun schuld achterlieten, kan U uit het volgende blijken. Kort geleden ontving ik bericht van twee verpleegsters op weg naar Indië, die mij van uit Amerika schreven„Mijnheer, het Depar- terment van Oorlog, ik blijf hier". Om te voorzien in het gebrek aan verpleegsters in het militair hospitaal te Koetaradja, waarvan de aanvulling van uit Java zoo goed als onmogelijk bleek, werden daar twee uit Nederland gekomen verpleegsters, bij hun aankomst te Sabang ingedeeld. Men hoopte, dat op deze wijze de moeilijkheid zou zijn opgelost, maar daags na de aankomst van de dames te Sabang werd ik telegrafisch voor de keuze gesteld onmiddellijke plaatsing op Java of onmiddellijk ontslag. Een andere verpleegster, die zich bij mij beklagen kwam, dat zij niet bevorderd was tot hoofdverpleegster, zegde ik toe, dat zij binnen eenige dagen tot die functie zou worden benoemd. Zij vroeg mij toen een maand verlof, welke ik toestond. Zij is hoofd verpleegster geworden, maar tegen dat de maand verloopen was„ meldde zij: Ik kan een betere particuliere betrekking krijgen, ik blijf weg. Het is mij niet mogelijk te concurreeren tegen particuliere maat schappijen, die niet zooals wij de overtochts- en de uitrustingskosten van de dames hebben te betalen en die dus veel gemakkelijker f 150.—, 200of zelfs meer tractement kunnen geven, maar zelfs wanneer men het inkomen van de verpleegsters wilde stellen op dat, hetwelk zij in het particuliere kunnen krijgen, dan zou daarvan alleen het gevolg zijn, dat men steeds hooger betaling zou moeten geven. Immers daardoor zou het aftappingssysteem niet worden uit den weg geruimd en tot welke grens zou men bij die bezoldigingsverhooging moeten gaan De heer Schumann: Opleiding. De heer Van Rietschoten, Commandant van het Leger en Hoofd van het Departement van Oorlog: Opleiding? 898

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 362