De Heer A. van Hengel geeft een interessante studie over het ivereldkabelnet. Naar aanleiding van een artikel in het Marineblad van 23 Dec. 1918 van den Luitenant ter-zee Langeler schrijft Kapitein-Luite- nant-ter-zee Keus over watergetijden. Luitenant-ter-zee 1ste kl. Langelaan behandelt de opleiding tot marine-officier. Zijn conclusie is een vakschool met driejarigen leer gang te Amsterdam, aansluitende aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus, het gymnasium of het lyceum, gevolgd door een tweejari gen diensttijd aan boord van actieve schepen voor de zeeofficie ren en van een eenjarige detacheering op een nijverheidsinrichting, gevolgd door een eenjarige plaatsing aan boord van varende sche pen, voor de officieren-werktuigkundigen. De vrije opvoeding ver- vange het internaatsysteem. Hiermede komt Schr. in het schuitje van Kapitein DE Bas, die in het Juli - nummer van Mavors hetzelfde voor de a.s. officieren der landmacht bepleit. Luitenant-ter-zee 2de kl. Bruinsma geeft eenige wenken, waar door toestanden bij de marine z i. in overeenstemming met die buiten de marine gebracht worden kunnen; hij besluit met de woor den „Het Marinebestuur zal de leiding houden in zaken, waarin „zij het beste kan oordeelen, zij zal de leiding moeten deelen in „zaken betreffende de persoonlijke belangen der schepelingen". Luitenant-ter-zee 1ste kl. Hartkamp bestrijdt eenige opvattingen var. zijn collega GREGORY op b'z. 44 van het Marineblad over de verhouding tussche.n officieren en minderen en pver de opleiding. Voorts uitvoeringe beschouwingen over het bedrijf van het we duwen- en weezenfonds der militaire officieren van de zeemacht in het jaar 1918, een korte bijdrage over het toekomstige weduwen- en weezenfonds voor het marinepersoneel, vervolg van het interes sante uitreksel uit het boek van Admiraal Jellicoe, persoverzicht, boekaankondiging, enz. P. 915

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 379