Het is dringend noodig, dat hierin zoodra mogelijk verbetering komt. Wellicht is het thans nog niet mogelijk geheel rekening te houden met alle lessen uit den jongsten oorlog, maar de meeste nieuwe gezichtspunten houden toch nauw verband met den stel ing- oorlog, welke bij een strijd om het behoud van ons koloniaal bezit toch vrijwel ondenkbaar wordt geacht. Zonder bezwaar zou dus reeds dadelijk kunnen worden begon nen met de herziening van onze tactische voorschriften, ten einde deze, waar noodig en mogelijk, te moderniseeren, maar vóór alles ondeding met elkander in overeenstemming te brengen. Indien dan tevens de noodige aandacht wordt besteed aan over zichtelijke behandeling van de stof en duidelijkheid van redactie, zal voor het oogenbhk reeds zeer veel zijn gewonnen. Y, Parades. Vijf jaren is het reeds geleden, dat wij de laatste parade hielden. Hebben wij gedurende die jaren een leegte gevoeld, het verlies van een uit vroeger eeuwen afkomstig schouwspel, waaraan zich het publiek kon verlustigen, doch waaraan de acteurs en figuranten, het meerendeel althans gruwelijk het land hadden Wij allen hebben het als een bewijs van fijn gevoelde tact tn H. M. geëerd, dat Zij in verband met de buitengewone tijdsomstan digheden bevel gaf, alle bijzondere plechtigheden, waarmede de geboortedagen van de leden van het Vorstelijke huis worden ge vierd, achterwege te laten. De loop der gebeurtenissen in Nederland en in Indië heeft bewezen, dat deze maatregel van verstandig beleid niet de minste afbreuk heeft gedaan aan de hooge vereering, die het Nederiandsche volk van oudsher voor het Huis van Oranje heeft gekoesterd. Integendeel, het achterwege laten van vertoon, dat uit den tijd is, was voor het Leger een bewijs, dat H. M. geen prijs stelt op uiterlijke vormen zonder innerlijke waarde. Door Hare tallooze, hooggewaardeerde bezoeken aan het gemobiliseerde leger heeft H. M. doorslaande be wijzen geleverd, dat Zij meevoelde met het leger, met de geheele natie in de bange, lange jaren, die nu Goddank achter ons liggen. Moeten wij, nadat de Europeesche vrede geteekend zal zijn, terugkeeren tot het oude en verouderde régime, nu ten duidelijkste blijkt, dat de geheele wereld een leger als niets anders dan een noodzakelijk kwaad beschouwt, den dienstplicht niet anders dan zware last, die op den burger rust? Met zoo iets houdt men geen vertoon 582

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 40