Samenirerfeing tusschen artillerie en lDaarnemers in nliegtuigen. In den laatsten oorlog is wederom duidelijk gebleken, dat het tegenwoordige slagveld, in den bewegings- zoowel als in den stel lingoorlog, gedurende het tijdvak, dat aan de bestorming voorafgaat, weinig zichtbare doelen aan de artillerie te zien geeft. Vandaar dan ook, dat dit wapen met de meeste belangstelling de ontwik keling der luchtvaart volgde, uitgaande van de gedachte, dat voor een waarnemer in een vliegtuig de meeste gezichtsdekkingen zouden wegvallen en een onbeperkt uitzicht op de doelen zich zou voordoen. Als grootste moeilijkheid bij de samenwerking met het vliegtuig deed zich de seingemeenschap voor. Immers, de waarneming moet geseind worden naar de batterij, die haar vuur hiernaar moet regelen, terwijl omgekeerd den waarnemer eenige eenvoudige bevelen moe ten gegeven kunnen worden voor het juist vervullen zijner opdracht. De oudste manier van seingemeenschap was het uitwerpen van een looden kokertje, waarin het door den waarnemer geschreven bericht. Om het kokertje was een lint gewikkeld, dat zich bij het vallen ontrolde, ten einde dit zichtbaar te doen worden. Het werpen ge schiedde op een door seihlappen afgebakend terrein Het moeilijke richten van deze voorwerpen, het vaak niet gevonden worden en het tijdverlies, onfstaan door het overbrengen van het bericht naar de batterij, enz. deden weldra van deze methode afzien, in het bui tenland werden al spoedig de grootere vliegtuigen voorzien van een draadlooze seininrichting. In Holland construeerde Majoor van Essen een seinapparaat, het welk duidelijk waarneembare teekens in de lucht gaf, welke volgens een afgesproken code, een bepaalde beteekenis hadden. Met dit toe stel werden de teekens gegeven door het uitblazen van lange of korte roetstrepen. Bij de vliegeniers was het roetapparaat niet be mind, daar soms de seinen in het schuitje terecht kwamen en hier vaak, naar men vermoedde door de vochtigheid van den dampkring, het roet ging koeken en het apparaat weigerde. Menigmaal ben ik dan ook opgestegen met een toestel, dat op den grond uitstekend 963

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 427