3. Het maken van luchtfoto's en seriebeelden. 4. Grondige kennis der seincode's. Hiervoor is noodig een speciale opleiding van minstens acht maanden. Als beginsel bij de samenwerking geldt, dat alleen het noodza kelijke van den waarnemer moet worden gevraagd en het mo gelijke moet worden gedaan om den tijd van uitvoering der op dracht te bekorten. Zoodra de waarnemer dan ook niet meer noodig is, wordt hem dit te kennen gegeven en komt hij beschikbaar voor een andere opdracht. Voor het zenden van berichten bezigt de waarnemer het radiotele- graafapparapaat, daarbij gebruik makende van een bepaalde code. Weigert dit toestel, dan kan hij seinen met lichtkogels of schetsen per berichtkoker omlaag zenden. De verbinding bij de afdeeling heeft plaats door middel van het Iuchtwaarnemingsstation (L.w. station), hetwelk bestaat uit het radiotelegraafstation, de seinlappen en het berichtkokerterrein. De plaats hiervan is ongeveer midden achter de opstelling der batterijen; de antenne van het radiotelegraafstation wordt in de richting der schootsiijn uitgezet. De A. C. zal zich in den regel ophouden in de nabijheid van het station en, indien dit niet mogelijk is, zich telefonisch hiermee verbinden. Voor de plaatsaanduiding bij verschillende opdrachten maakt men gebruik van merkpunten, die aan de artillerie en den luchtwaarne- mer bekend moeten zijn. Zij zijn doorloopend genummerd en op de te gebruiken kaarten aangebracht. Ze moeten voor den luchtwaarnemer goed zichtbaar zijn, zooals bruggen, wegkruisingen, scherpe bochten in kanalen, wegen, enz. en op de kaart kunnen worden uitgezet; voorts zoo mogelijk liggen nabij de vermoedelijke opmarschwegen en opstellingen van den vijand. Wanneer het merkpunt door den B. C. te zien is, is dit een voordeel, daar er dan zonder luchtwaarneming op kan worden ingeschoten. De plaatsaanduiding geschiedt t. o. v. de lijn L. w. station merk punt en wel door van het te bepalen punt op te geven: den afstand of t. o. v. het merkpunt en den loodrechten afstand tot die lijn links of rechts. Een ander middel voor de plaatsaanduiding is de plaatsbepaler, een mica plaatje, 8 c. M. in het vierkant, onderverdeeld in vier kantjes van 0.5 c. M., volgens onderstaand model: 965

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 429