officier in het Vaderland nog lang zoo rooskleuring niet is als indertijd hier weieens werd voorgesteld. Er is zonder twijfel veel waars in het artikel van Kap. DE Bas, doch de wijze van behan deling is mij niet zeer sympathiek, Artilleristisch Tijdschrift No 9, Sept. 1919 Het eerste artikel van de Sept.-afl. van het Nederlandsche artillerietijdschrift is het vervolg van de reeds vroeger aangevangen studie over de toepassing van de methode der indirecte richting bij kustgeschut. Kapitein Oudendiik besluit zijn bijdrage over de bewapening en de organisatie der Ned. artillerie. Niet zonder instemming herhaal ik hier: „Want, een algewichtigst beginsel dringt zich naar mijn „meenig naar voren: er is in den grond der zaak maar één artil- „lerie. die bewapend is met geschut van verschillend gewicht en „kaliber. Deze verschillen zijn echter zoo vloeiend, dat een scherpe „lijn ter splitsing van het wapen in twee deelen, die in aard, we- „zen, tactisch gebruik, enz. duidelijk verschillen, niet is te trekken". Wellicht zal de oprichting van de mobiele vestingartillerie ten on zent er toe kunnen bijdragen, dat de tegenstelling tusschen bereden en vestingartillerie, die op tactisch gebied wel wat scherp dreigde te worden, verdwijne met het exclusivische tintje, dat sommige maniakken aan de bereden artillerie willen geven. Kapitein van Santen onderwerpt, naar aanleiding van een vroeger opstel, de parallax aan een nadere bespreking. Luit.-Kolonel Bomert besluit zijn belangrijke studie over het beschieten van vliegtuigen door artillerie. De Heer S. Kalff geeft eenige artilleristische curiositeiten. Ten slotte boekbespreking. Militair-Technisch Tijds:hrift, No. 2, Juni 1919. Eerste-Luitenant der Artillerie VAN der Eijk opent deze aflevering met een bijdrage over de vuurwerkerij gedurende de mobilisatie- jaren, waarin hij een ook voor leeken duide ijk overzicht geeft over de verschillende werkzaamheden in een munitiefabriek met al wat daarbij behoort. Dr. Wester, Hoogleeraar aan de Hoogere Krijgsschool, geeft een interessant overzicht over den giftgasoorlog. Een zich K. teekenende schrijver behandelt de handgranaten. Ten slotte de militaire techniek in den octrooiraad. Militair-Technisch Tijdschri/t, E. L. T. A.-nummer. Bij gelegenheid van de E. L. T. A. te Amsterdam geeft het Mil. Technisch Tijdschrift een speciaal nummer uit, waarin artikelen van Gen. Snijders over de militaire luchtvaart en het openbare luchtverkeer, van Majoor Walaardt Sacre, comm. der luchtvaart- afd., over luchthavens, van wijlen Luit. Lerk, chef van den photo- technischen dienst bij de luchtvaartafd.over photographie uit de S88

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 456