studeering van de uitrusting, de geschutsoorten, de munitie en de vervoerwijze van de artillerie te velde. Den llden Dec 1918 benoemd, diende de commissie, die in Frankrijk, alzoo on middellijk onder den indruk van de pas verkregen oorlogservaring, werkte, haar verslag in op den ïden Mei van dit jaar. Ik kan de lezing en bestudeering van dit stuk niet genoeg aanbevelen. Van actueel belang voor ons is het hoofdstuk over de vervoerwijze, daar, ten gevolge van de invoering van de reorganisatie der artillerie, de toepassing van autotiekkracht voor geschut ook h t.l. op grooter schaal dan tot dusverre geschieden zal. Nu met den oorlog de noodzakelijkheid van improvisaties verdwenen is, mag stelselmatige bestudeering van het vraagstuk, welke trekkracht voor onze artillerie te velde te gebruiken, niet langer uitgesteld worden en daarbij zal de raadpleging van hetgeen de Amerikaansche commissie ter zake schrijft, van groot nut blijken. In elk geval is het duidelijk, dat ver voermiddelen bestemd voor de vele soorten van materieel, welke de artillerie kent en waarmede zij in aen oorlog moet optreden, organiek bij haar moeten behooren en niet van een anderen dienst geleend moeten worden. Wellicht komen wij later op deze en andere, het vraagstuk betreffende zaken, terug Verder bevat deze aflevering het vervolg van het in de Juni-afle vering begonnen artikel over de door de Duitschers aangelegde versterkingen op de Vlaamsche kunst, een verhandeling over het bepalen van richting en snelheid van den wind in de hoogere lagen van den dampkring, over differentiaalvergelijkingen en dergelijke onderwerpen. Van belang zijn de boekbespreking, welke vele op den oorlog betrekking hebbende boeken behandelt, en een lijst van lite- rat ur over artillerie. Journal O) the United States Artillery, Aug. 1919. Ook deze aflevering bevat veel op zuiver ballistisch en wiskundig gebied. Majoor Burlinghame bepleit een wijze van vuurregeling voor de kustartillerie, overeenkomende met die van de veld- en zware artillerie, n l. met de ligging der springpunten of aanslagen op het water als grondslag. De beschrijving van de Duitsche kustversterkingen aan de Vlaam sche kust wordt voortgezet. Luitenant-Kolonel Birdseye behandelt in het tweede van een vroeger aangevangen reeks artikelen het inschieten met hooge springpunten, waarbij hij het gebruik van een toestel in Frankrijk bekend als „viseur a micromètre tournant" beschrijft. Blijkens een noot is deze studie voor een goed deel ontleend aan een monographie samengesteld door een Fransch officier aan de school voor de zware artillerie, welke gedurende den oorlog behoorde tot de in Frankrijk te velde staande Amerikaansche troepen. Voorts nog een verhandeling over uitwendige ballistiek en de ge wone rubrieken. 991

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 459