Artilleristisch Monatshefte, Juli 19t9. In „Gedanken über die Schieszausbildung der Feldartillerie" toont Majoor Seeger op onderhoudende en leerzame wijze aan, welke bedenkelijke gevolgen in de werkelijkheid de in vredestijd be staande zucht om vooral „mooie" vuren af te geven hebben zal. Juist het streven om een vuur op het schietterrein vlot te doen ver- loopen, doet meermalen moeilijkheden vermijden, die zich later te velde dikwijls vertoonen. „War einmal ein Kommandeur voibilalich „in groszzügiger Auffassung der neuzeitlichen Anforderungen, so „stiesz er oft schon auf Widerstand oder mangelndes Versiandnis „bei den nachsten Waffenvorgesetzten, die aus dem alten „Dreh" „wie der Soldatenmund so schön sagt nicht mehr herauskamen „d.h. weder umlernen konnten noch wollten." De Redactie maakt ergens de zeer juiste opmerking„M. E wurde in diesen Aufkla- „rungjkursen der grosze Fehler gemacht, dasz die Generale ledig- „Iich als Zuschauer den Schieszen beiwohnten und nicht als Trup- „penführer der Artillerie die erforderlichen Auftrage erteilten. So hat- „te man die Notwedigkeit und die Schwierigkeit des innigen Zusam= „menwerken der Infanterie und Artillerie erkannt." Hier zeg ik graag „amen" op. Er is veel in het stuk van Majoor Seeger dat ook onze overdenking waard is. In een volgend artikel behandelt Luit.-Kolonel Hirsch het nieuwste Fransche schietvoorschrift voor de artillerie. Van belang is, dat de oor- logspractijk leerde, dat één schietvoorschrift voor alle soorten van artillerie, m.u. natuurlijk van artillerie op kustfronten, noodig is. Ook wil ik even wijzen op het hoofdstuk over tijdvuur in bergterrein. Om daarbij de springpunten, waar noodig, te verplaatsen evenwijdig aan de helling, waarop het doel zich bevindt, maakt men gebruik van tabellen. Ik hoop, dat de aanbidders van „vlotheid", „geen pa pier", en tuti, quanti, die ook bij onze bereden artillerie niet zeld zaam zijn, zich niet te veel aan deze toepassing van de oorlogson dervinding zullen ergeren. Een goed geïllustreerd artikel beschrijft de ontwikkeling van zwaar vèrdragend geschut gedurende den oorlog. Ten slotte kleinere mededeelingen over onderwerpen van artille- ristischen en anderen aard. Journal of the Royal United Service Institution, Aug. 1919. De eerste twee artikelen zijn gewijd aan den onderzeeoorlog. Daarna vervolg van de beschrijving van Boulogne als basis voor den militairen geneeskundigen dienst gedurende den oorlog in het voorgaande nummer. Een volgend artikel brengt een uitreksel uit het dagboek van een deelnemer aan de Fransch-Engelsche Cameroen-expeditie in het na jaar van 1914. Ge. Wauchope geeft een zeer interessante beschrijving van den ondergang van het Vilde Turksche leger in den veldtocht vanMe- sopotamië. 992

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 460