Daarvoor moet de leeraar in wiskunde even goed zorgen als de leeraar in tactiek. Dat is aller taak! lnspireeren de leeraars de cadetten tot „enthusiastic activity dan zullen zij dat weer kunnen overplanten op hun onderge schikten, als zij eenmaal oflicier zijn geworden. Zelter heefi volgens den heer J. eens gezegd (bl 748): „Leer gehoorzaamheid". En Goethe zei hiervan: Dat is het eenige ver standige van de heele rommel!' Goethe ken ik eenigszins uit zijn geschriften. Aan zijn oordeel hecht ik waarde en ik onderschrijf zijn uitspraak gaarne en met eerbied. Maar gehoorzaamheid leert men iemand ook alweer het beste door het voorbeeld te geven. En niet door lessen in de paedagogiek. Als de cadetten zien, hoe hun ieeraren steeds, zonder mopperen en gezichten trekken of kritiek te leveren, aan de hun gegeven orders gehoorzamen, dan dringt dat ook tot hen door. Dan staan zij later zelf ook voor hun troep met een opgewekt gezicht en zonder te „murmureeren" tegen de orders. Dan leert de troep het weer van hen Volgens den heer J. heeft Goethe nog iets gezegd, dat mijn eerbied voor hem doet toenemen: „leder treedt tegenwoordig als gids op en houdt zijn volkomen dwaasheid voor een volmaakt crchccl Dit is plus minus honderd jaar geleden gezegd, maar het is steeds meer waarheid geworden. En nu een paar woorden van den heer J. zelf (bladz. Deze toestand openbaart zich nu juist bijzonder noodlottig op paedagogisch gebied, waar men der jeugd zijn eigen gerijpt zedelijk denken kunstmatig uit abstracte hoogte wil opdringen om haar daarna, op den bodem van de bloote gehoorzaamheid, tot een zekere erbarmelijke navolging te dwingen, waarachter toch louter geheim verzet sist". Als deze uitspraak van de heer J. nu niet de meest volkomen veroordeeling van het lesgeven in het „vak" paedagogiek nihoudt, dan weet ik het niet. Ik zou het zelf mischien met zoo kras hebben durven zeggen. o En toch wil de heer J. les laten geven in dat „vak Wil hij dan heusch het aantal onrijpe paedagoogjes, die voor het meerendeel hun kracht zullen moeten zoeken in „erbarmelijke "TatTe hee0r8JVtefs°verder op bladz 749 zegt omtrent het Ameri- kaansche systeem, heeft met les geven in paedogiek ook mets te 997

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 465