houden, dat ik den Heer Gunning nergens letterlijk citeerde, doch slechts de strekking van zijn woorden weergaf. Wat overigens, naar mijne meening, de groote fout van den Heer J. en van vele der andere schrijvers over dit onderwerp uitmaakt, is, dat zij vergeten, dat de paedagogiek feitelijk niets anders is dan de leer van de opvoeding van het kind. Nu hebben wij echter in het leger niet met kinderen te maken, doch met volwassen mannen en nog wel van zeer uiteenloopende leeftijden. Een groot deel ervan is zelfs ouder en heeft veel meer levenswijsheid dan de jonge officieren. Wanneer deze laatste dus opgeleid worden tot paedagoogjes, dan bestaat er zeer veel kans. dat zij hun wijsheid, die, zooals we zagen, van huis uit gericht is op de opvoeding van kinderen, gaan probeeren op volwassen men- schen. Ik kan daarin niet anders dan een groot gevaar zien. Ten slotte nog eenige woorden over lessen in de psychologie. Ik vind het zeer nuttig en zelfs noodig, dat de cadetten inzicht krijgen in den aard en de voornaamste karaktertrekken van de menschen, die later onder hen zullen staan. Dit geschiedt dan ook al; wellicht is dit nog voor uitbreiding vatbaar Maar dit is al wederom heel iets anders dan les in de psychologie. Dit laatste zal m. i ook alweer aanleiding geven tot beunhazerij, met alle gevaren daaraan verbonden Een sterk voorbeeld daarvan is een boekje, geschreven door den kapitein van het Nederlandsche Leger Rouffaer, dat mij toevallig onlangs in handen kwam. Daarin is aan de hand van een weten schappelijk werk bestemd voor psychiaters een systeem ontwikkeld om uit te kunnen maken, wat voor soort man men voor zich heeft. Er is een groote vragenlijst bijgevoegd met tal van vragen, welke men den man-zelf moet stellen! En dan vult men maar in Zeer eenvoudig, niet waar? Het is een echt „pigeonhole system", ledereen kan het toepassen Als alle vragen ingevuld zijn, kijkt men de aangestreepte hokjes na en weet men precies, wat voor soort mensch men voor zich heeft; dan kan men aan het opvoeden gaan, wat volgens het boekje ook alweer eenvoudig is. Maar is het niet om van te gruwen En tot dergelijke dingen komt men, als men beunhaast in vak ken als psychologie. De officieren optredende als psychiatertjes en de minderen be handeld als psychopathen Wanneer er één middel is om het le ger in den grond te helpen, dan is het dit wel 10C0 i

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 468