Maar aan den anderen kant heeft hij ons ook het bewijs geleverd, dat wetenschappelijk onderlegde mannen in staat zijn gebleken het tegen een meer dan overmachtigen vijand op te nemen. Ja, het is, dunkt mij, zelfs niet aan twijfel onderhevig, dat bij gelijke partijen de wetenschappelijke en geniale aanvoerder het overwicht verkrijgt op den genialen aanvoerder zonder meer. In allen gevalle zal een leger uitgerust met wetenschappelijk onderlegde aanvoerders langer stand kunnen houden dan anders. Zeer zeker heeft men aan karaktervaste aanvoerders in een oorlog meer dan aan zuiver wetenschappelijke, maar toch mag m. i. de wetenschap en in het bijzonder de toegepaste wetenschap niet absoluut worden weggecijferd, want de weg, die ter overwinning moet voeren, vangt aan in de studeerkamer. Door die wetenschap toch wordt de stof beheerscht. De Napoleontische en vroegere oorlogen hebben ons wel anders geleerd, doch men vergete niet, dat toen ter tijd de wetenschap nog niet zoo'n hooge vlucht had genomen en nog niet zoo intensief w.erd toegepast op het oorlogs tuig en de oorlogspraktijk. Kon men toen volstaan alleen met een zeer hoogen graad van karaktervastheid der aanvoerders, thans is dit niet meer het geval. Het gebouw, dat in dan loop der tijden is opgebouwd, moet tegen den grond en de fundeeringen opnieuw en steviger gelegd worden, dus de wetenschappelijke opleiding meer op den voor grond treden. In nauw verband met de opleiding zelve staat de toeloop tot de opleidingsinrichtingen. Een zeer opmerkenswaardig verschijnsel van de laatste tientallen van jaren is, dat de toeloop tot de opleidingsinrichtingen met elk jaar afnam. Geven we ons hiervan rekenschap, dan valt het ons op, dat een materialistische levensopvatting meer op den voorgrond is getreden. Terwijl vroeger de roeping of het mooie kleed of wel het aanzien, dat men genoot, en voor Indië het avontuurlijke, dat aan het bekleeden van den officiersrang verbonden was, en niet minder de kostelooze opleiding voorname drijfvoeren waren om te wenschen tot officier opgeleid te worden, speelt thans het materialisme van onzen tijd de hoofdrol. Het officier zijn is thans een zuivere beroepszaak geworden, waarbij in de eerste plaats op den voorgrond treedt het tractement, dat genoten wordt, en de waarborg, die de opleiding geeft om 1004

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 472