Deze inleiding zou gemakkelijk kunnen worden uitgebreid, doch ik geloof, dat hier voldoende is aangetoond, dat het wetenschappe lijke element in de opleiding meer naar voren moet worden gebracht, en dat zij niet aan het zuiver practische moet worden opgeofferd. En thans de opleiding zelve. Al hebben de zuster- en hulpwapens, inzonderheid de artillerie, genie en het vliegwezen, in den laatsten oorlog meer dan men verwacht had van zich doen spreken, en zich doen kennen als belangrijke wapens, inzonderheid de artillerie en het vliegwezen, hun taak is immer ondergeschikt aan die van het hoofdwapen, de infanterie. In de laatste perioden van den oorlog trad dit hoofdwapen niet zoozeer op den voorgrond en zag het zich genoodzaakt zich wat achteraf te houden tot het moment, waarop het de beslissing moest brengen. Gaan we echter terug naar de eersle periode, toen de bewegingsoorlog nog niet verstard was tot een positieoorlog, dan zien we het zijn taak van hoofdwapen op een schitterende wijze ten uitvoer brengen. Ook in deze periode moest de steun, die het van de zuster- en hulpwapens vorderde, zeer aanzienlijk zijn. Om dien steun doelmatig te kunnen geven, was het noodza kelijk, dat de zuster- en hulpwapens volkomen op de hoogte waren van de werkwijze en tactiek van dat hoofdwapen. Op deze stel ling nu wensch ik de aandacht te vestigen als grondslag van de officiersopleiding. De opleiding zelve heb ik mij als volgt gedacht: 1. Gedurende de eerste 2 jaar is de opleiding zuiver infanteristisch en heeft zij plaats aan de K. M. A. 2. Aan het eind van het tweede jaar heeft de wapenkeuze plaats. 3. Het derde cursusjaar wordt gevolgd aan de Technische Hooge- school te Delft 4. Aan het einde van het derde jaar heeft het officiersexamen piaats. 5. De verdere opleiding (specialiseering) heeft plaats aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, de Handelshoogeschool te Rotterdam, de Rij- en Hoefsmidschool te Amersfoort en de Vliegschool te Soesterberg. Ad. 1. De opleiding gedurende de eerste 2 jaren omvat: Maleisch, land- en volkenkunde, tactiek, velddienst, militair strafrecht, pionier en versterkingskunst, reglementen en voorschriften van de infan terie, algemeene voorschriften en dienstcorrespondentie, excer- ceeren en schijfschieten, gymnastiek en schermen, militaire aardrijks kunde, strategie en krijgsgeschiedenis, paardenkennis en paard- 1006

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 474