rijden, oorlogsrecht, militaire administratie, kennis van de zeemacht, paedagogiek en psychologie, militaire gezondheidsleer en Mohammedaansch recht. Als nieuwe vakken zijn in dit programma opgenomen: kennis van de zeemacht, paedagogiek en psychologie. Het valt immers te betreuren, dat het meerendeel van het officierskorps weinig of niets van de zeemacht afweet; omgekeerd is het trouwens even zoo. Algemeen is men van opinie, dat, omdat de vredestaak van den officier een opvoedende is, en omdat van hem geeischt wordt de psyché van zijn ondergeschikten zooveel mogelijk te kennen, hem de kennis van de paedagogiek en psychologie niet mag ontbreken. Daar de Staatscommissie een opleidingstijd van 2 jaar met een voorcursus van 1 jaar voldoende acht om bruikbare infan terie- en zelfs artillerieofficieren af te leveren, zal een oplei dingstijd van 2 jaar voor bovengenoemde vakken zeker ruim voldoende zijn Waar noodig, geschiedt de opleiding voor Indië en Nederland afzonderlijk. Ad. 2. Wanneer de wapenkeuze plaats heeft aan het eind van het tweede cursusjaar, dan wordt daarmede het voordeel verkregen, dat die keuze zal plaats grijpen met meer oordeel des onderscheids dan tot nu toe het geval is geweest. Bij de keuze zou dan rekening kunnen worden gehouden met de rapportcijfers en de wiskundecijfers verkregen bij het toe latingsexamen Voor elk der wapens of dienstvakken zou men dan bepaalde eischen kunnen stellen. Ruiling aan het eind van het derde cursusjaar mag dan echter niet worden uitgesloten. Ad. 3. Het derde cursusjaar wordt doorgebracht aan de Technische Hoogeschool te Delft, waar de aspiranten dan de voor hun wapens noodige wiskunde, wapenleer en teekenen ter verwerking krijgen en een cursus in het landmeten en wateipassen volgen. Hierdoor toch wordt verkregen, dat het militair onderwijs daadwerkelijk past in het kader van hooger onderwijs en wordt het officiersexamen, dat plaats heeft aan het einde van het derde cursusjaar, gelijkgesteld aan het propaedeutisch examen aan de Hoogeschool, waardoor latere studie, speciaal voor infanterieofficieren, zeer wordt vergemakkelijkt. 1007

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 475