dalen door uitsluitend op de practijk berekende officieren aan te nemen. Deze soort van opleiding kan heel goede resultaten opleveren in een oorlog, wanneer de praktijk daar is om eventueele fouten in de opleiding onmiddellijk aan te wijzen; voor een leger in vredestijd deugt zij niet, omdat de praktijk dan meer berust op theoretische gronden, welke eerst moeten worden bestudeerd. Bovendien is een grondige opleiding voor de speciale wapens een noodzakelijkheid, vooral omdat de officieren ervan kunnen worden geroepen voor speciale betrekkingen. De tweede vraag, die zich dringt is, of de aanvulling van die wapens verzekerd is, want neemt men toch twee personen, van wie de eene de militaire en de andere de civiele opleiding verkiest, dan zal de laatste 2 jaar eerder klaar zijn, wanneer hij zijn studie in den kortst mogelijken tijd, n.l. 5 jaar, voltooit. De practijk wijst echter uit, dat de normale studietijd van inge nieurs gesteld kan worden op 6 jaar en die voor mijnbouwkundig ingenieur zelfs op 7 jaar. Daar de militaire studenten reeds eeni- germate gewend zijn aan orde en tucht en zij bovendien onder scherpe controle staan, kan hun opleiding aan de hoogeschool ge makkelijk in 5 jaar zijn afgeloopen, zoodat er n aar 1 jaar verschil overblijft Toch zou zich nog het geval kunnen voordoen, dat de civiele opleiding wordt verkozen boven de militaire, doch uit het volgende moge blijken, dat dit nadeel is op te heffen. Het voordeel, dat onze militaire studenten hebben tegenover de civiele is, dat de onze een salarieering genieten van die van tweede luitenant, n.l. f 1300 's jaars tegen de toelage van f 10Ü0.— van de civiele studenten, bestemd voor den Indischen dienst. Dit voordeel, gepaard met dat der kostelooze opleiding, zal m. i. de aanvulling verzekeren. Bovendien bekleedt de militaire student een positie in de maatschappij, waardoor de militaire opleiding de voorkeur zal genieten. Hierdoor zal de opleiding onzer officieren kostbaar worden. Hieraan is echter niet te ontkomen. De tot nog toe gevolgde opleidingen zijn altijd kostbaar geweest met het oog op de bereikte resultaten. M. i. zal een militaire opleiding wel altijd kostbaar blijven, omdat men die opleiding zoo aantrekkelijk mogelijk moet maken, gelet op den Nederlandschen volksaard. Beschouwen we den toestand, zooals die tegenwoordig is Indien een officier van de artillerie zich wenscht te specialiseeren, dan kan hij daartoe naar Delft worden gedetacheerd. Stel nu het geval, dat zich jaarlijks 5 candidaten daarvoor opgeven, 1009

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 477