Een meelies stamboek Met de invoering voor onze militairen van zij het niet verplichte inenting tegen cholera-typhus van periodiese en niet periodiese mijnwormkuren. met de uitbreiding die hieraan in vele garnizoenen gegeven is ook tot vrouwen en kinderen der kampementen, is hand aan hand gegaan een uitbreiding van aantekeningen in ziekteboekjes en op vrouwenkaartjes, die nu eenmaal voor den geneeskundigen dienst onmisbaar zijn; echter vaak door allerlei andere omstandigheden dreigen te worden in de war gegooid. Ik herinner b.v. maar aan de vele blanco toelatingskaartjes, die afgegeven worden ter vervanging van vuilgeworden of zoekgeraakte eksemplaren, enz. Indien men werkelik sistematies elkeen in de kampementen de bescherming tegen pokken, tegen cholera-typhus, tegen mijnworm- ziekte wil doen deelachtig worden, dan is het niet te ontkomen, dat de verschillende daartoe verrichte handelingen behoorlik moeten worden geadministreerd, Dergelijke hygiëniese m3atregelen, die na bepaalde tijdsperioden moeten worden herhaald, zijn nu eenmaal niet door te voeren bij een zo heen en weer trekkende menigte, als ons leger is zonder dat godin administratie daaraan meewerkt. Nu is onlangs een maatregel getroffen, die voor een groot deel deze voor den geneeskundigen dienst zo belangrijke gegevens dreigt te vernietigen, zo niet al ten dele vernietigd heeft Ten behoeve immers van de gehuwde vrouwen in de kampementen (dat wil dus zeggen een zéér groot deel der vrouwen) moeten de toelatingskaart jes worden vervangen door legitimatiebewijzen, waarop geen aantekeningen meer mogen voorkomen omtrent ondergane vaccina ties enz. Alle toelatingskaartjes dezer vrouwen moeten worden ingenomen en vernietigd. Deze maatregel deed mij overdenken op welke wijze dan nu het best die gegevens te registreren zouden zijn. Wil men voor goed gevrijwaard zijn tegen een „strop", als nu juist den geneeskundi gen dienst werd bezorgd, dan is het noodzakelik die mediese gege- (i) De schrijver is voorstander van de vereenvoudigde spelling. Red. 1012

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 480