Het komt er nu slechts op aan de boekhouding van al deze gegevens zo eenvoudig mogelik te maken en dan lijkt mij een allereerste eis dat met het sisteem van boekjes (onhandig door de vele bladzijden) gebroken wordt. Ik zou willen zien ingevoerd voor elk militair van het leger een kaart van niet te groot en niet te klein formaat (b.v. 18—24), van stevig papier en bedrukt in den geest van bijgevoegd model. De kaarten van alle militairen van een garnizoen, in volgorde der stamboeknummers bij elkaar gevoegd tot een kaart- sisteem vormen dan wat ik zou willen noemen het „medies stamboek" van het leger. Dit stamboek beruste in elk garnizoen bij de E. A. W. off. v. gezondheid, die voor het richtige bijhouden der gegevens verantwoordelik zij (in grote garnizoenen zou deze eventueel dit werk geheel of ten dele kunnen overdragen aan garnizoens- of bataljonsarts, dan wel een der ondergeschikte doktoren ermee kunnen belasten). Elke autoriteit in het leger worde dan verder opgedragen van alle mutaties die in dit stamboek moeten worden ingeschreven kennis te geven geven aan den E. A. W. off. v. gez. Zo zal dus een compagnie's commandant, die een vrouw den toegang tot het kampement ontzegt, daarvan kennisgeven aan dien off v. gez. opdat deze de naam der vrouw op de betrokken kaart kan doorhalen. Zo zal ook een chef van een hospitaal, wanneer een lijder uitgeschreven wordt, kennisgeven van data van binnenkomst en ontslag, van nummer der diagnosen eventuele bizonderheden (b. v. nabehandeling!). Een officier van gezondheid, die een inenting verricht, een mijnwormkuur doet ondergaan enz. zal daarvan mededeling hebben te doen. Wordt een soldaat overgeplaatst, dan wordt ook daarvan weer bericht gezonden aan den beheerder van het stamboek ter plaatse zodat deze de kaart van dien militair kan opzenden naar het nieuwe garnizoen. De dokter, die deze kaart ontvangt, kan dus onmiddellik overzien of de nieuw in het garnizoen aangekomen familie voldoende gevaccineerd is en zo nodig daarin verbetering aanbrengen. Is een kaart vol, of vuil, of beschadigd dan wordt vlug genoeg een een nieuwe ingevuld, waarbij dan - wanneer het werk door de geneeskundige dienst geschiedt makkeiik alles kan worden wegge laten, wat nu geen belang meer heeft ibv. hoeft alleen nog maar de datum der laatste vaccinatie's te worden overgenomen) Het komt mij voor dat op deze wijze wel de geneeskundige dienst wat meer administratief werk krijgt, maar daardoor dan ook veel beter gewaardorgd wordt een behoorlik bijhouden van de voor dien dienst belangrijke gegevens. Hoe men alles in finesses regelen wil, of men formulieren in moet voeren middels welke men de 1014

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 482