weer op de bekende wijze gewerkt. Nu moeten de artikelen op geladen worden op grobakken, die als slakken over den weg kruipen, zoodat een afstand van 218 K M. in twaalf dagen wordt afgelegd. Hoe goed de vivres ook verpakt mogen zijn, ze staan te lang bloot aan weer en wind, zoodat het menigmaal voorkomt, dat artikelen, zooals gezouten visch, te Blang Kedjeren bedorven aankomen. Menage- en cantineartikelen moeten wel heel goed verpakt zijn, willen ze niet door het geschok der karren gebroken ontpakt worden. Hoewel er een contract gesloten is met een aannemer te Medan, is het reeds een enkele maal voorgekomen, dat genoemde aannemer het contract niet kon nakomen, geen grobakken leverde, zoodat de PI. Mil Comm. te Medan, na een maand gewacht te hebben, ge noodzaakt was auto's in te huren. De vivres bleven dien tijd liggen, de goedang te Blang Kedjeren kon niet aangevuld worden, waaronder de detachementen Trangon en Pendeng lijden moesten. Men is te afhankelijk van den aannemer, hetgeen niet het geval zou zijn, wanneer er over auto's beschikt kon worden. Door den aankoop van slechts twee vrachtauto's kunnen bovenaangehaalde nadeelen bestreden worden. Reeds vroeger is de weg Medan Koeta Tjané door vrachtauto's bereden geworden voor den opvoer van vivres, betgeen evenwel te duur bleek te zijn. Maar Koeta Tjané was toen bezet door slechts drie brigades Infanterie. Nu evenwel is het autovervoer noodig voor de opvoer van vivres voor een geheele divisie maré- chaussée, zijnde 12 brigades. In Medan moet aanwezig zijn een behoorlijke, groote goedang, waar de vivres worden opgestapeld. Tevens moet daar worden nagegaan, of het gewicht der artikelen overeenkomt met dat door de verschil lende aannemers op de rekeningen voor de detachementen gebracht. Het personeel, aldaar aanwezig, moet geheel op de hoogte zijn met goedang en transporten. Het plaatsen van een administratief onderlegd onderofficier, bijgestaan door twee fuseliers, speciaal belast met den opvoer, zou aanbeveling verdienen. Nu is met den opvoer belast een on derofficier, zonder administratieve bekwaamheden, zoodat het wel te begrijpen is, dat er menigmaal iets aan mankeert. Is er goed onderlegd personeel, dan zal er geen verwarring meer plaats hebben, de tran sporten zullen geregeld kunnen vertrekken en er bestaat dan geen kans meer, dat de vivres aangevraagd voor b. v. de maand Juni eerst in Augustus bij de verschillende detachementen arriveeren. De factuurlijsten zullen dan behoorlijk kunnen worden ingevuld, zoodat er geen vergissingen ontstaan over inhoud en zwaarte der vrachten. 1020

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 488