Bet onfmerp tot isijziging en uerboo- ging der begrooting non uitgonen en mid delen uan Oederlondscb-lndië uoor bet dienstjaar 1920. Het ontwerp tot wijziging en verhooging der begrooting van uitgaven en middelen van Nederlandsch- Indië ook aanvullings- en suppletoire begrooting genoemd - voor het dienstjaar 1920 bevat ook voor de landmacht eenige posten; waarvan sommige reeds in het voorjaar waren aangekondigd. Zij, die gehoopt hebben op een stellige uitspraak omtrent de be stemming van ons leger B V.- of politieleger komen bedrogen uit. Wel erkende de in het voorjaar ingediende Memorie.van Antwoord, dat spoedige en afdoende beantwoording van deze vraag gewenscht is (1), doch de thans ingediende voorstellen omtrent nieuwe posten bevatten daaromtrent nog niet het minste nieuws. De oorzaak hier van ligt niet bij de Indische Regeering, daar het Opperbestuur in Nederland de lakens uitgeeft. Ten aanzien van de landmacht in Nederland schijnt reeds een beslissing genomen te zijn. Immers, uit de Nieuwe Rott. Courant, Mail-Editie van 17 September j. 1., blijkt, dat de Minister van Oor log bepaalde beginselen voor sterkte, samenstelling en oefening der landmacht in het moederland heeft ontworpen, al had het wetsontwerp tot aansluiting van Nederland aan den Volkerenbond den Raad van State toen nog niet verlaten. Het is zeer de vraag, of deze werkwijze algemeene instemming verdient; het schijnt logischer eerst af te wachten, welke ver plichtingen het lidmaatschap van den Volkerenbond medebrengtom dan in rechtstreeksch verband met die verplichtingen het krijgswezen te reorganiseeren, waarbij ook rekening te houden met de mate van vertrouwen, welke de nieuwe internationale organisatie inboezemt. Ten aanzien van de bestemming van het Indische Leger schijnt nog niets beslist te zijner is tenminste nog niets van bekend. Bij gemis aan een uitdrukkelijke mededeeling omtrent de be stemming van ons leger, moeten wij het nu doen met eenige feiten, die wellicht aanwijzingen omtrent den te volgen koers zijn. I, M. T., 1919, blz. 603, 1029

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 497