Onderafdeeling 389a. Toekenning van tabaks- en sirihgelden aan veroordeelden. Met instemming nam men kennis van dit voorstel. Onderafdeeling 427c. Kantoor voor lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. Men vreesde, dat de oprichting van een kantoor voor lichamelijke en geestelijke ontwikkeling en ontspanning niet tot het beoogde doel— verbetering van den geest in het leger zal leiden. Dit doel wordt naar de meening van de hier sprekende leden niet bereikt vóór meer moderne opvattingen omtrent discipline zich in het officierscorps hebben baan gebroken, voordat den soldaat meerdere bewegings vrijheid is toegestaan en de kazerne-toestanden grondig verbeterd zijn. Ir. verband met de brochure van Brandsteder vroeg men, of er geen termen aanwezig zijn om naar de kazernetoestanden een onder zoek te doen instellen. Men vernam gaarne, of tot de goede en nuttige lectuur, die zal worden verspreid, en de geschikte en de geschikte voordrachten, die zullen worden gehouden, ook socialistische lectuur en voordrachten gerekend worden en of de lezing der brochure van Brandsteder in de kazernes verboden is. Onderafdeeling 427c", Instelling van het ambt van secretaris-ge neraal. Men kon zich voorstellen, dat de Legercommandant bij de uitoe fening van zijn taak meerdere hulp noodig had. De terzake aan gevoerde argumenten werden echter minder gelukkig geacht. Dat voor het nieuwe ambt speciaal een officier moet worden aangewe zen, kon men niet inzien. Mocht het in de bedoeling liggen om in een eventueel benoemden secretaris-generaal den toekomstigen Legercommandant te zien, dan meende men er op te moeten wijzen, dat de vervulling van het ambt allerminst een geschikte voorberei ding daarvoor is te achten. Met het oog op de wenschelijke continuïteit werd aanstelling van een burger-ambtenaar veel beter geachtbij voorkeur zou men hier een jurist op zijn plaats achten met het oog op de toepassing van verschillende wettelijke voorschriften. Het maakt den indruk, alsof men hier geheel noodeloos een nieuwe generaalspositie heeft willen creëeren. Onderafdeeling 42ld. Gymnastiek- en sportschool. Gevraagd werd, welk gymnastieksysteem hier te lande zal wor den toegepast. Het was eenigen leden bekend, dat in Holland het Zweedsche gymnastieksysteem zal gevolgd worden; deze leden zouden ook voor Indië een beslissing in denzelfden zin genomen willen zien, en wel reeds terstond zonder nadere proefnemingen, ter voorkoming, dat onnoodig toestellen worden aangeschaft voor een ander systeem, dat misschien spoedig weer verlaten wordt. 1041

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 509