17. Men vestigde de aandacht op een artikel in de soldaten- en matrozen krant van 15 Mei van het vorige jaar getiteld: „Hoe men zieke militairen behandelt". Eenige leden hadden deze aan- gelegendheid onderzocht en tot hun leedwezen de voorstelling van de toedracht in hoofdzaak juist bevonden. Zij hoopten, dat gebeur tenissen als in vermeld artikel beschreven niet meer zouden voorkomen. Toen eenige maanden geleden, aldus werd medegedeeld, de rijstprijzen zoo hoog waren, dat de mindere militairen buiten de menage in de garnizoenen van Meester Cornelis en Weltevreden uiterst moeilijk konden rondkomen, werden van particuliere zijde Studiefondsvereeniging Minahassa maatregelen genomen om voor de militairen van Minahassischen landaard, die leden van de „Per- serikatan Minahassa" zijn, goedkoope rijst ter beschikking te stellen. De plaatselijke commandant te Meester Cornelis werkte op verzoek van gemelde vereeniging hiertoe mede door een localiteit voor opslag en distributie van rijst beschikbaar te stellen. Van de militaire overheid te Weltevreden werd deze medewerking niet ondervonden. Men kon in dat garnizoen geen localiteit voor opslag en distributie van rijst beschikbaar stellen, omdat er geen lokaal vrij was, aldus was de mededeeling aan den vertegenwoor diger der Studiefondsvereeniging Minahassa. Enkele leden meenden op goede gronden de juistheid dezer mededeeling te moeten be twijfelen. Zij meenden eerder aan tegenwerking te moeten denken en vroegen, wat daarvan de reden was. In allen gevalle werd het gebrek aan samenwerking zeer betreurd, daar de goede geest onder de Menadoneesche militairen er door geleden heeft. In herinnering werd gebracht, dat de Perserikatan Minahassa onge veer 200 afdeelingen telt en dat 75°/0 van de Menadoneesche troe pen bij deze vereeniging is aangeslotenHet beschermheerschap van een plaatselijke vereeniging wordt steeds aan officieren van het gar nizoen aangeboden. Deze worden ook steeds op feesten, scherm- of sportwedstrijden, door de afdeelingen georganiseerd, uitgenoodjgd, doch verschijnen dan veelal niet, hetgeen de mindere militairen grieft. Betreurd werd, dat door dit gebrek aan medeleven met den troep ook gelegenheden om den goeden geest in het leger te bevorderen ongebruikt voorbij gaan. Enkele leden vroegen, waarom in het leger niets wordt gedaan om het onderwijs aan Javaansche soldaten te bevorderen, terwijl voor het onderwijs aan Ambonneesche wel zorg wordt gedragen. 18. Door sommige leden werd vermeend, dat de werkwijze der genie onnoodig duur is. Vooral de nieuwe officierswoningen achtten zij overdreven luxueus. Men behoefde maar die woningen te Bandoeng - vooral die der hoofdofficieren aan te zien om zich daarvan te overtuigen. Op gepaste zuinigheid werd aangedrongen. In dit verband werd aanbevolen in de begrootingen voor geniewer- ken de kosten van het vervoer van materialen langs de S S. lijnen op te brengen, omdat men meende, dat tegevolge van het niet in rekening brengen van deze kosten bij de werken gevaar bestaat, dat niet een gepaste zuinigheid wordt betracht. 593

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 51