Indien derhalve met het instellen van een onderzoek naar de kazernetoestanden bedoeld wordt een speciaal onderzoek door eene gemengde commissie, dan kan slechts herhaald worden, hetgeen op 3 Juli 1919 in de 9e vergadering van den Volksraad werd mede gedeeld (Handelingen bladzijde 253), n.l. dat der Regeering de noodzakelijkheid of zelfs de wenschelijkheid van zoodanigen maat regel niet is gebleken. Op de vraag, of onder de goede en nuttige lectuur, welke door onderwerpelijk kantoor in de kazernes zal worden verspreid, en de geschikte voordrachten, die gehouden zullen worden, ook socialistische lectuur en voordrachten vallen, kan geantwoord wor den, dat de te verspreiden lectuur en de te houden voordrachten in elk geval zullen moeten voldoen aan den hiervoren reeds omschreven eisch betreffende de lectuur in de militaire sociëteiten, n.l. dat de krijgstucht of de goede zeden dan wel de goede mili taire geest niet geschaad mogen worden Indien derhalve socialis tische lectuur en voordrachten aan deze eisch voldoen, dan bestaat tegen het door genoemd kantoor doen verspreiden (houden; daar van in beginsel ook geen bezwaar. Het lezen van de brochure van Brandsteder „Ons dapper Indische leger" in de kazernes is niet verboden. Zij is echter wel gerangschikt onder de lectuur, waarop van toepassing is het bepaalde in de punten 18 e.v. van het bekende rondschrijven van het departement van Oorlog van 12 Juli 1918 No. 16 geheim. II. Zoowel omdat legerbevel en leiding van het departement in ééne hand berusten, als voornamelijk met het oog op den rang der afdeelingschefs aan het departement van Oorlog, schijnt slechts door de benoeming tot secretaris-generaal van een Generaal-majoor een afdoende voorziening te vinden. Onderafdeeling 427D. Gymnastiek- en sportschool. Hoewel nog geen beslissing werd genomen in zake de invoering hier te lande van het Zweedsch gymnastieksysteem, zooals dit thans in Nederland zal worden gevolgd, is het zeer waarschijnlijk, dat daartoe inderdaad zal worden overgegaan op grond van de goede resultaten bij de gymnastiek- eu sportcursussen te Malang verkre gen en vooral ook na kennisname van het kort geleden ontvangen „Verslag der commissie in zake de lichamelijke ontwikkeling in het Leger, ingesteld bij beschikking van den Minister van Oorlog van 17 December 1917, Kabinet Lett. M. 165". Uiteraard word niet overgegaan tot aanschaffing van toestellen, benoodigd voor eenig bepaald systeem, alvorens ter zake eene beslissing genomen is. Onderafdeeling 427E. De bedoeling van de hiergestelde vraag is niet duidelijk, daar ieder verband ontbreekt tusschen eene positieverbetering van de militaire administratie en de scheiding van de ambten van Hoofd van het Departement en Commandant van het Leger. 1056

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 524