slaan tusschen aanvankelijk 2 militairen, later door meerdere ver sterkt, en een inlandsch agent, met het gevolg, dat deze agent doo- delijk werd verwond en een der aanvallers een klewanghouw over den arm ontving, vermoedelijk toegebracht door een den agent te hulp gekomen burger. Tijdens deze vechtpartij moeten een paar militairen door het aan de straat gelegen raam van de 4e com pagnie 13e bataljon om hulp hebben geroepen, welke opvordering mede moet gehoord zijn door de van de Roode brug komende mili tairen Aan dien oproep moeten een 14-tal militairen uit de kazerne gehoor hebben gegeven; enkelen daarvan hebben daarbij een aan gepunt stuk staafijzer, onder de jas verborgen, medegevoerd. Nadat de inlandsche agent was neergevallen en weggedragen, vluchtten de militairen naar het plein vóór de kazerne, vermoedelijk met het doel daar steenen te verzamelen ten einde zich te verzetten tegen den hoogerbedoelden burger, die hen achtervolgde, gewapend met den klewang van den gevallen agent. intusschen waren een Europeesch agent en een opziener bij het kruispunt der Gatottan's aangekomen. Na eenige inlichtingen van het publiek verkregen te hebben en geen militairen bespeurende, droeg de opziener den agent op zich meer nabij de kazerne op te stellen, terwijl hijzelf zich verwijderde om versterking te halen. Toen enkele oogenblikken daarna de militairen weer kwamen opzetten, ontwaarden zij dien Europeeschen agent, wierpen hem met steenen, waarop de agent met een revolverschot antwoordde. Daar dit schot werd gelost in de nabijheid van de ramen van de 4e compagnie, uitzicht gevende op de Paradestraat, werd dit zoowel gehoord door de in de kazerne aanwezige militairen van die atdeeling, welke om 7 u 'ON. voor eene oefening moest uitrukken, als door de wacht. Na het vallen van het schot is zoowel binnen als buiten de kazerne geroepen „ambil senapan", „politie pasan" en „alarm", waarop de troep zich wapende met het geweer en militairen van de 4e com pagnie naar de wacht en de kazernepoort drongen, in welker nabijheid die afdeeling is gelegerd. Ook de niet gewapende militairen buiten de kazerne spoedden zich grootendeels naar de kazerne om hunne wapens te halen, zoodat nabij de toegangspoort een groot gedrang ontstond van ongewapenden die naar binnen, en van gewapenden, die naar buiten wilden. De commandant van de wacht had zich even te voren naar het wachtlokaal begeven om een gewonden fuselier, die zich bij hem had aangemeld, te doen verbinden en om eene patrouille te doen uitrukken, aangezien hij, van den fuselier vernomen hebbende, dat deze door een agent was verwond, dit feit in verband bracht n:et de hiervoor vermelde waarneming van militairen, die zich haastig verplaatsten, en op grond van een en ander de gevolgtrekking maakte, dat er weer iets tusschen de politie en de militairen te doen was. Alvorens zich naar het wachtlokaal te begeven, plaatste hij een tweeden schildwacht bij de poort, en sloot deze poort, echter niet met den grendel In het wachtlokaal nog bezig zijnde, hoorde hij het door de politie afgegeven revolverschot en onmiddellijk daarna het geraas van een aantal naar de poort stormende menschen Zich naar buiten begevende, trachtte hij de opdringende mil tairen tegen 1059 I. M. T. 66 1919.

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 527