Hoewel de verschillende regelingen eerst sinds betrekkelijk korten tijd werken, zijn thans reeds een 50-tal niet-Europeesche onderoffi cieren met Europeesche sergeants(fouriers)betrekkingen bekleed. Een wijziging van het pensioensreglement voor de niet- Europeesche militairen in dien zin, dat het aantal voor toekenning van pensioen geëischte dienstjaren van 25 wordt teruggebracht tot 20, is in overweging genomen. Zooals reeds ten vorigen jare werd medegedeeld (Volksraad Zitting 1918—1— Nota van antwoord - Gedrukt stuk No 61, blad zijde 13), zal de oprichting van een weduwen-en weezenfonds voor niet-Europeesche militairen in beschouwing zijn te nemen in ver band met het in het leven roepen van een dergelijk fonds voor niet- Europeesche burgerlijke landsdienaren. Zooals bekend, is over het algemeen de militaire dienst op Java niet in aanzien, wat een beletsel oplevert tegen een dienstneming van Javanen van beter gehalte. Duidelijk blijkt zulks uit de geringe neiging, welke bestaat om officier te worden in 1919 meldde zich voor toelating tot de inrichtingen van militair onderwijs in Nederland geen enkele aspirant aanook de sedert opgeheven cursus tot op leiding van inlandsche officieren te Meester-Cornelis trok slechts zeer weining belangstelling; met het nieuw opgerichte instituut voor aspirant-onderofficieren staat het al niet anders. Op dien tegenzin tegen den militairen dienst zullen voorloopig alle pogingen om daarin verbetering te brengen, schipbreuk lijden; wellicht echter, dat door de invoering eener inlandsche militie hierin verandering ten goede komt. Omtrent een te Soerakarta bestaande strooming onder jongelieden van goeden huize om als militair dienst te nemen is niets bekend, tenzij het feit, dat van de gedurende het laatste jaar aldaar aange worven recruten ruim 50°/0 de schrijfkunst min of meer machtig is, als zoodanig mag worden aangemerkt. Voor de werving worden uitgezochte onderofficieren gebezigd. Voor zoover bekend, wordt in Indië het rundvee immer ritueel geslacht, als gevolg van de omstandigheid, dat het slachten als regel door Inlanders (Mohammedanen) geschiedt. Mede is daarop van invloed de omstandigheid, dat bij een andere slachtwijze de niet voor verstrekking aan het leger in aanmerking komende deelen van het geslachte dier (kop, poten, ingewanden enz.) elders geen redelijken aftrek zouden vinden. Intusschen bestaat er geen bezwaar tegen om de mohammedaansch -ritueele slachtwijze in de betrekkelijke overeenkomsten voor levering van rundvleesch ten behoeve van het leger voortaan uitdrukkelijk verplichtend te stellen. Het dienen van Javanen buiten Java is, waar het overgroote deel van het leger uit dien landaard is samengesteld, uiteraad niet te 612

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 70