Van tegenwerking of gebrek aan samenwerking is, zooals ook wel te verwachten was, derhalve geen sprake; reeds op 14 Maart waren door den afdcclings-commandant afdoende maatregelen ge- troffen betreffende de verstrekking van rijst aan de militairen, die buiten de menage zijn, alsmede aan de gezinnen der mindere mili tairen ongeacht hun landaard. De mededeeling, dat officieren, uitgenoodigd tot het bijwonen van feesten, scherm- of sportwedstrijden van plaatselijke afdeelingen van mindere militairen, daarbij veelal niet verschijnen, heeft de volle aandacht van het Legerbestuur. Voor zoover de legerbevel hebber hierover zelf kan oordeelen, valt over gebrek aan belang stelling van de zijde der officieren in dit opzicht niet te klagen. In zake het bevorderen van het onderwijs voor niet- Europeesche militairen van de onderscheiden landaarden heeft in het leger gee nerlei bevoorrechting plaats. De geboden gelegenheid tot onderwijs en de aanmoediging om deze te benutten is voor alle landaarden gelijk. Iets anders is, dat van de bestaande gelegenheid door den inden recel meer leergierigen Amboinees (Menadonees) een ruimer gebruik wordt gemaakt dan door den Javaan. Het verschil, dat in dit opzicht inderdaad tusschen de Amboineesche (Menadoneesche) enJavaansche militairen in het leger valt te constateeren, vindt zijn oorsprong dan ook in den sterkeren drang tot ontwikkeling, welke zich bij eerstgenoemde categorie van militairen openbaart. Met de meening, dat de werkwijze der genie overbodig duur is, kan niet worden ingestemd. De genie bouwt volgens erkende regelen der bouwkunst, hetgeen het latere onderhoud der bouwwerken ten goed komt. Bij den bouw van officierswoningen wordt overbodige weelde vermeden. In vergelijking met vroeger is in den laatsten tijd o.a. bezuinigd door vermindering van het aantal bediendenkamers, terwijl ook geen marmeren vloeren meer in de hoofdofficierswoningen worden toegepast. Tegen het opbrengen in de begrootingen der gemewerken van de zelfkosten der S.S. voor het vervoer van materialen langs de b b lijnen bestaan geen overwegende bezwaren. Bil mogelijke invoering van den dienstplicht yoor de Europeanen in de buitengewesten, komen alleen de schutterij-korpsen te Padang en Makasser in aanmerking om te worden opgeheven, zoodat het niet in de bedoeling ligt de schutterij in de Minahasa spoedig op te heffen Wat betreft de wenschelijk geachte wijziging van het reglement voor de schutterij in de residentie Menado in dien zin, dat de schut- terplicht van de inlandsche burgers wordt opgeheven, zi] medege- deelt, dat eene zoodanige wijziging voorloopig nog niet in overweging kan worden genomen, omdat in verband met het betrekkelijk ge ring aantal Europeanen op de hoofdplaats Menado aanwezig, die 620

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 78