dat zij slechts een imponeerend paradewapen zijn, is niet gegrond op de oorlogservaring in het algemeen. Voor de vereischte aanvulling van het paardenmateriaal kunnen maatregelen worden getroffen. In dit opzicht moge herinnerd worden aan de sedert kort ingestelde poging om op het Idjenplateau paarden te fokken van de voor het leger benoodigde taille. Bereden politie kan alleen dan niet tot teleurstelling aanleiding geven, indien zij uitstekend geoefend en bereden is. Zij is dan niet belangrijk goedkooper dan cavalerie. Voor oorlogsgebruik in den eigenlijken zin van het woord heeft zij zoo goed als geen waarde. Onderafdelingen 375 onderdeel b. Dienst der artilleriemagazijnen en werkplaatsen. De denkbeelden, ontwikkeld in het artikel „de Artillerie-Inrich tingen in Nederlandsch-Indië" zijn niet nieuw, zij vormden reeds in 1915 een punt van gedachtenwisseling tusschen den schrijver en den toenmaligen Chef van het Wapen der Artillerie. Deze aangelegenheid wordt in de allereerste plaats beheerscht door de beteekenis, welke die. inrichtingen voor het leger hebben; hare organisatie dient zich aan te passen aan de eischen van het betrekkelijk zwakke leger, waarover h.t.l wordt beschikt. Wat betreft de taak dier inrichtingen, zij opgemerkt, dat zij dienen om het leger te voorzien van het materieel, hetwelk door te groote ingewikkeldheid niet uit de grootindustrie kan worden betrokken. B ij zonder nauwkeurig werken naar vastgestelde modellen is daarbij hoofdzaak; voorts zijn de inrich tingen niet anders dan groote reparatie-at e 1 i e r s Uit dit oogpunt beschouwd leveren de inrichtingen werk, dat aan zeer hooge eischen voldoet en dat de particuliere industrie in vele gevallen niet in staat is te leveren. Aan de legerbestellingen wordt, deels als gevolg van het zoo gewraakte ingrijpen en de scherpe controle van de inspectie der artillerie, goed voldaan, hetgeen niet mogelijk zou zijn, indien bij die inrichtingen „groot dilletantisme'' zou heerschen. Het rechtstreeks stellen van een algemeene directie onder den Commandant van het Leger zou beteekenen de zorg voor de ma- terieele voorzieningen aan de hoogste legerautoriteit overdragen, het geen tot centralisatie zou leiden, waarvan geen heil is te verwachten. Zoolang de Inspecteur der Artillerie verantwoordelijk is voor de artillerie voorraden, moet hij direct gezag uitoefenen op de organen voor de productie. Het Nederlandsche voorbeeld, waar de evenbedoelde toestand be staat, wekt, als men de daarover in de oorlogsjaren gepubliceerde berichten mag gelooven, niet tot navolging op. De practijk hier in Indië heeft bovendien aangetoond, dat een buiten de inrichtingen staande drijvende invloed, beschikkende over een volledig inzicht van de door het leger gestelde eischen noodig is geweest om een eind te maken aan den zich ophooperiden ach terstand van jaren in de afleveringen van den A.C.W.regel te stel len op de volgorde der afleveringen naar door het legerbelang ge- 525

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 83