Kabeibruggen. (met 14 figuren en 1 plaat). Gezien net veelomvattende onderwerp kabeibruggen, zal ik mij hierbij beperken tot het bespreken van die soorten, welke in het algemeen voor den pionierofficier van belang zijn, om daarbij achter eenvolgens de hieronder genoemde punten te behandelen: 1. Welke typen hangbruggen kennen wij? 2. Welke zijn de aan ieder verbonden voor- en nadeelen en de conclusie voor in de toekomst te maken kabeibruggen? 3. Voorbeeld van een kabelbrug in bergterrein van bamboe, 4. Voorbeeld van een kabelbrug in bergterrein van hout. a. Kabeibruggen met hooge ophangpunten. Slaan wij de jaarverslagen van de practische oefeningen van het Korps-Genietroepen en de verschillende in handboeken voorkomende gegevens na, dan zien wij, dat de kabeibruggen met hooge ophang punten reeds zeer lang toegepast worden en wel in verschillende soorten, waarvan de voornaamste zijn: 1. Die met hoofdkabels en hangers. Zie fig. 1. 2. Die met hoofdkabels, hangers en Röbl. hangers. Zie fig. 2. 3. Die met Röbl. hangers uitsluitend. (Fransch systeem.) Zie fig. 3 4 Die, waarbij de jukken op den grond staan. Zie fig. 4. b. Kabeibruggen met lage ophangpunten, die wij eerst veel later zien toegepast, en weer nader te onderscheiden zijn in: 1'. Die met verticale schragen. Zie fig. 5.' 2. Die met hellende schragen. Zie fig. 6. Ad. 2. De algemeene bezwaren nu van al de kabeibruggen met hooge ophangpunten waren de navolgende: 1. Het slingeren van de brug in verticalen zin. Dit laat zich vooral zien in fig. 1. en verder in fig. 2.. Ad. 1. 637 I. M. T. 40 1919.

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 99