mê mm Bet uerueelmildigen uon kaarten. Het ondervolgende is een korte beschrijving van de verveel- vuldiging van kaarten, met behulp van zinkplaten. Voor hen, die te Batavia in de gelegenheid zijn de Topographische Inrichting te bezichtigen, is het wellicht niet ondienstig een beknopt algemeen overzicht te hebben van deze wijze van reproductie, welke zich vooral na de uitvinding van de Offset- of gummidrukrotatiepers, voor het verveelvuldigen van kaarten bijzonder leent. De origineele kaarten, zooals deze van de opnemingsbrigades ontvangen worden, zijn nog niet geschikt voor reproductie. leder origineel blad wordt eerst gezonden naar de fotografische werkplaats om gefotografeerd en daarna door middel van het cliché op een zinkplaat te worden overgebracht, waarvan vervolgens eenige afdrukken in het blauw (blauwdrukken) op goed teekenpapier wor den gemaakt. Het eigenlijk teekenen begint eerst nu, en van de wijze, waarop die geschiedt, is voor een groot gedeelte afhankelijk, of de later verschijnende kaart duidelijk en goed leesbaar zal zijn. Voor elk terreinvoorwerp, dat in kaart wordt gebracht, bestaat een overeengekomen symbolisch teeken van bepaalde grootte en vorm, dat zorgvuldig in zwart over het in blauw aangegeven teeken wordt geteekend Het geteekende behoeft het blauw niet volkomen te bedekken, aangezien blauw geen afdruk geelt op de gevoelige plaat in de camera, zoodat onbedekte gedeelten later niet worden overgenomen; dit is de reden, dat deze kleur genomen wordt. Op een van de bovengenoemde blauwdrukken worden alleen de hoogtelijnen in het zwart overgeteekend, op een tweede blauwdruk alleen de rivieren, op een derde de omtrekken der kampongs en de wegen enz. Dit geschiedt, omdat al deze terreindeelen en voorwerpen later op de kaart een verschillende kleur moeten krijgen. Tot het bewerken van één der blauwdrukken voor zwart (kant lijnen van sommige wegen, van kampongs enz.) behoort ook het daarop plakken van de strookjes papier, waarop de namen veimeld staan van de betrekkelijke rivieren, kampongs, bergen enz. 649

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 111