van Alles Wat Tucht en renolutie. Het is bekend, dat sommige politieke groepen, bij voorkeur zij, die zich het monopolie van vooruitstrevendheid toekennen, geen gelegenheid verzuimen om den staf te breken over de wijze, waarop in de meeste gevallen de krijgstucht wordt gehandhaafd Daarom is het van belang kennis te nemen van de denkbeelden, welke de Hongaarsche sowjetregeering ter zake huldigt. Zij volgen hieronder, ontleend aan de N Rott. CMail-Editie van 5 Juni. Het door het roode ieger in de laatste twee weken op het Noor delijk front behaalde succes zal in het buitenland wellicht de mee ning ingang doen vinden, dat het aantal aanhangers van het com munisme is gestegen en dat het uit arbeiders bestaande leger met geestdrift voor de dictatuur van het proletariaat strijdt, zoodat het derhalve niet mogelijk is, dat de ontevredenheid der arbeiders met het bestaande regime zoo groot is, als ik in mijn laatsten brief schreef. En inderdaad is het opvallend, dat het leger, dat voorheen voor eiken aanval des vijands terugtrok, en waarvan heele afdee- lingen deserteerden, nu op eens niet alleen krachtig tegenstand biedt, doch zelfs met goed gevolg aanvalt. De gevolgtrekking is niettemin ten eenenmale onjuist; want dit succes is geenszins aan een betere stemming onder de manschappen te danken, doch aan een aanzienlijke versterking der strijdkrachten, die met een grondige reorganisatie gepaard ging, waardoor van het roode leger met zijne eigenaardige inrichtingen zoowat niets als de naam is overgebleven. Toen de sowjetregeering op den 22en Maart de macht in handen kreeg, riep zij dadelijk het heele proletariaat op, om als soldaat in het roode leger vrijwillig dienst te nemen. In dat leger zal geen klasse- of rangonderscheid zijn, verkondigde zij zooals in de le gers der kapitalistische staten; wij kennen slechts soldaten, die uit hun midden hun eigen commandanten kiezen, terwijl alleen de ba taljons- en regimentscommandanten door den commissaris voor 's lands verdediging zullen worden benoemd. Van het oude leger wil len wij niets overnemenmochten er officieren zijn, die in het roode leger willen dienen, dan zullen wij hun namen eerst in alle couran ten bekend maken, opdat jelk soldaat in de gelegenheid zij mede te deelen, of hij eenig bezwaar daartegen heeft. In elke afdeeling zullen de manschappen uit hun midden een vertrouweling als ge volmachtigde kiezen, die toezicht zal houden op de goede verple- 782

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 244