Boekbespreking. Leerboek der Militaire Aardrijks kunde en Statistiek van Nedeil. Oost- Indië, bewerkt door G. J. Sieburgh en F. Kroon, Kapiteins der Infanterie van het Ned. Oost-Indische Leger, Leeraren aan de Koninklijke Militaire Academie. Breda, de Koninklijke Mili taire Academie 1919. De oplaag van het bekende werk over de militaire aardrijkskunde en statistiek van Nederlandsch-lndië door Kapitein BOON en Eersten- Luitenant Ström, destijds leeraren aan de Kon Mil. Academie, raakte uitgeput en dit was de aanleiding tot een nieuwe uitgave, bewerkt door de Kapiteins SlEBURGH en Kroon, die onlangs hun leeraars- betrekking te Breda hebben neergelegd om den dienst in Indië te hervatten. Uit den aard der zaak vertoont de nieuwe uitgave tal van ver schillen met de vorige, een natuurlijk gevolg van de lange tijdruimte, welke verliep na de verschijning van deze. Zoo zijn de vroegere beschouwingen omtrent de beteekenis der volkeren in den archipel „als vijand" weggelaten wegens den sedert geheel veranderden staat kundigen toestand en in verhand inet het door den Kapitein M J. E. Bos samengestelde „Aanhangsel op het Leerboek der Tactiek", waar in de oorlogvoering tegen den 1. V. uitvoerig behandeld is, Voorts is de inhoud van het eerste deel geheel omgewerkt, werd de mili tair-aardrijkskundige beschrijving van de eerste militaire afdeeling op Java m.i. zeer terecht vervangen door een beknopte beschrijving van enkele terreingedeelten en landstreken, welke voor de lands verdediging van rechtstreeksch belang zijn en werd het werk ver rijkt met een beschouwing over de beteekenis der economische hulp bronnen van Ned.-lndië, waarvan het gemis in het oorspronkelijke werk zeer gevoeld werd. Een bijzondere aantrekkelijkheid vormen de zeer goede afbeeldingen, welke de geschiktheid van het werk voor de opleiding van de cadetten aan de K. M. A zeer ver- hoogen. Van groot belang is de beschrijving van de verschillende elemen ten der Indische bevolking en hun waarde voor het leger Een be knopt overzicht van de verschillende stroomingen onder de bevol king, welke uit den aard der zaak op het leger niet zonder invloed blijven, was hier zeker niet misplaatst geweest. 825

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 287