waarlangs het doel verwacht wordt, en daarna met bladeren e d. overdekt. Het geweer, waarvoor voorladers, donderbussen e d. kunnen aangewend worden, staat wat verder van den weg dan in de teekening aangegeven en is door groen e. d. gemaskeerd De uitwerking o a. bij oefeningen, waarbij het geweer naar den grond gericht en met een lossen patroon geladen was, op personen, die van den Prins geen kwaad wisten, was boven verwachting. De springlans (fig. II) berust op hetzelfde beginselalleen werkt hier de rotan in omgekeerde richting en slaat met het uiteinde, waaraan een plankje J, tegen de achterzijde van de lansen (soms, wel twintig en meer) in den koker K opgesteld. Evenwel is bij de springlansen een krachtiger rotan noodig dan bij het spangeweer. Bij oefeningen dienen natuurlijk stompe lansen gebruikt en de koker naar boven gericht te worden, zoodat de lansen ver over het doel heenvliegen. Toch is ook dan gevaar niet uitgesloten, waarom het beter is springlansen bij oefeningen anders dan in het opstellen achterwege te laten. Meester-Cornelis, 9 September 1919 C. Marcus, Kapitein der Infanterie. Bemuren uan leer in de magazijnen uan het leger. Wie eens een blik slaat in de magazijnen van het Leger en daar de groote voorraden van leer en lederwerken ziet, moet tot de con clusie komen, dat er heel wat handen noodig zijn om die voorra den in bruikbaren staat te houden, temeer ais men bedenkt, dat het Indische klimaat funest werkt op de kwaliteit De Indische lucht toch is bezwangerd met allerlei schimmels, die op het leer een allerverderflijksten invloed hejbben, waarbij nog komt, dat door de groote hitte het leer spoedig uitdroogt en breukig wordt. Tot nu toe was men niet in staat daartegen afdoende maatregelen te nemen, waarom ik hier een middel in de aandacht van de autori terten aanbeveel om dat euvel te bestrijden. Proeven behoeven gelukkig niet meer genomen te worden, om dat het middel in Amerika reeds toepassing vindt en men daar het nut ervan erkent. Men bestrijkt het leer aan binnen- en buitenzijde met een dun laagje parafine, waardoor verdamping van het vocht in het leer wordt voorkomen, zoodat dit soepel Blijft, terwijl schimmels niet op het leer kunnen inwerken. Alle leerwerken, die zich daartoe leenen, worden op dezelfde manier behandeld. Schoeisel echter kan alleen aan de buitenzijde zoo geprepareerd worden; men voorkomt daar door niet geheel het uitdrogen (wat nu met het invetten ook niet gebeurt), doch het funeste schimmelen wordt er in elk geval wel mee voorkomen, zoodat men al veel bereikt. Het springt dadelijk in het oog, dat leer en leerwerken op die manier behandeld heel wat minder aan onderhoud zullen kosten dan op de oude manier behandeld. Een keer pirafineeren is voldoende voor jaren, indien de parafine door vervoer niet van het leer wordt afgeschaafd. L. 979

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 447