Paedagogiek en psychologie op de K, m. fl.? In het September-nummer van dit tijdschrift komt een artikel voor van de hand des heeren Jenae, waarin deze bespreekt, hetgeen ik in het Juni-nummer schreef over de opleiding aan de Kon. Mil. Academie. Meer in het bijzonder richtte de heer Jenae zich tegen mijne opvattingen over het geven van lessen in de paedagogiek en de psychologie aan deze inrichting van militair onderwijs. Ik meen althans uit het artikel te moeten opmaken, dat de heer Jenae het niet met mij eens is en hij het wèl gewenscht acht, dat paedagogiek en psychologie als leervakken worden ingevoerd. Toch geloof ik niet, dat de afstand, die ons scheidt, zoo groot is, als de heer Jenae wel meent. Immers, ik ben niet tegen de kennis van paedagogiek en van psychologie bij officieren, maar wel tegen het geven van lessen in die „vakken" aan jonge menschen, die nog weinig levenservaring bezitten, zelf nog veel steun noodig hebben en heel dikwijls voor zich zelf nog geen vasten koers hebben uitgezet. Ik trof dan ook eigenlijk in het geheele artikel geen enkele zinsnede aan, die er duidelijk op wijst, dat de heer J. dit wel zou wenschen. En toch moet ik dit uit het feit, dat hij mijne meening ging bestrijden, wel opmaken. Het motto b. v., dat hij gekozen heeft, spreekt zeer duidelijk van cur sussen voor officieren, wat heel iets anders is dan lessen aan cadetten. Alle citaten en voorbeelden, die de heer Jenae gebruikt, liggen geheel in mijn lijn. Ik kan ze ongewijzigd gebruiken om even stellig aan te toonen, dat lessen in paedagogiek enz. aan jongelieden niet gewenscht zijn. In ieder geval bewijzen zij geenszins, dat dit wei het geval zou zijn. Overigens is citeeren altijd eenigszins gevaarlijk, want meestal zal het wel gelukken in hetzelfde of een ander boek van denzelfden schrijver een zin op te diepen, die juist het tegenovergestelde beweert. Het is ermee als met statis tische cijfers; het hangt ervan af, hoe men ze groepeert. Naar mijn bescheiden meening hebben de vele citaten het betoog van den Heer Jenae niet verduidelijkt. 995 1. M. T. 62 1919.

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 463