Opcoer naar de Gajoe boeös. Blang Kedjeren, gelegen in het midden der Gajoe Loeös, is wel een der lastigste posten van Atjeh, wat betreft den opvoer van levensmid delen. Door drie wegen wordt het verbonden met de kuststreek, nl. 1. Van Soesoeh over Blang Pidië en Trangon, een pad, hetwelk door de buitengewone moeilijkheden slechts weinig beloopen wordt; 2. Van Langsar Koewala Simpang over Kaloeë en Pendeng, het vroegere transportpad, dat over drie bergruggen loopt; 3. Van Medan over Koeta Tjané. Vanaf 1906 is het pad over Kaloeë gebruikt en werden de trans porten langs dezen weg gezonden. Van Koewala Simpang werden de vivres per prauw vervoerd naar Kaloeë om vandaar met één- mansvrachten doorgezonden te worden naar Blang Kedjeren. Door de routine, die het personeel te Langsar en Kaloeë gekregen had, was de opvoer gedurende de laatste jaren behoorlijk geregeld. Eerst toen in 1914 het detachement Trangon werd opgericht, werd het pad vanaf Soesoeh over Blang Pidië in gebruik genomen. Dit pad is zoo zwaar, dat het geen toekomst heeft en er te veel onkosten aan verbonden zijn om het goed te kunnen onderhouden. Ook het pad over Kaloeë en Pendeng is veel te zwaar; er is getracht daar een ander tracé te zoeken, evenwel zonder resultaat. Drie steile bergruggen moeten door het pad gesneden worden. Men ging er toe over een tracé te zoeken in de richting van Koeta Tjané, hetgeen gelukt is. Met beperkte hulpmiddelen werd deze weg aangelegd en kwam men tot het resultaat, dat hij voor de koelies veel minder zwaar werd en men een voor het gouvernement goedkooperen opvoer verkreeg. Ook uit een tactisch oogpunt is deze weg veel beter dan de beide eerstgenoemde paden. Het oude voetpad der Gajoeërs werd gevolgd, hier en daar hoogten afgesneden, rivieren zoo veel mogelijk vermeden, zoodat men op het oogenblik een prachtweg heeft gekregen, welke na verloop van eenige jaren als autoweg in gebruik zal kunnen worden genomen. Terwijl vroeger de Alasrivier twee malen moest worden overgestoken, is dit nu geheel vermeden en blijft men tot den oorsprong dezer rivier 1018

Indisch Militair Tijdschrift | 1919 | | pagina 486